Komentarze

Jak dbać o dach - poradnik dla właścicieli domów

Dach to jedna z najważniejszych części każdego domu. Odpowiednie dbanie o dach jest kluczowe, aby zapewnić jego trwałość i funkcjonalność na wiele lat. W tym poradniku przedstawimy kilka podstawowych zasad, które pomogą właścicielom domów zadbać o swój dach.

 

Regularne czyszczenie dachu

Regularne czyszczenie dachu jest kluczowe dla jego długowieczności. Liście, gałęzie, piasek, kurz i inne zanieczyszczenia mogą osadzać się na dachu i powodować uszkodzenia. Aby uniknąć takich problemów, dach należy regularnie czyścić z zanieczyszczeń. Można to zrobić samodzielnie lub wynająć specjalistyczną firmę zajmującą się takimi pracami.

 

Regularne przeglądy

Regularne przeglądy dachu pomogą wychwycić problemy na wczesnym etapie, zanim staną się poważniejsze i kosztowniejsze do naprawy. Przegląd dachu powinien obejmować sprawdzenie stanu pokrycia, rynien, rur spustowych, wlotów powietrza i innych elementów. Jeśli zauważysz jakieś problemy, jak nieszczelności, ubytki, pęknięcia, to należy je naprawić jak najszybciej.

 

Naprawa drobnych usterek

Drobne problemy na dachu, takie jak nieszczelności czy ubytki, należy naprawiać jak najszybciej. W ten sposób można uniknąć większych problemów, które mogą kosztować znacznie więcej. Przy niewielkich naprawach można próbować samodzielnie, natomiast w przypadku większych problemów zawsze warto skorzystać z pomocy specjalisty.

 

Zapobieganie problemom związanych z warunkami atmosferycznymi

Dach jest narażony na różne warunki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, grad czy śnieg. Aby zapobiec problemom, które wynikają z tych warunków, należy podjąć odpowiednie środki zapobiegawcze. Na przykład, należy regularnie czyścić rynny, aby zapobiec ich zapchanie przez liście i gałęzie. Należy również usuwać śnieg z dachu, aby uniknąć jego uszkodzenia.

 

Odpowiednie użytkowanie dachu

Odpowiednie użytkowanie dachu jest równie ważne, co jego regularne czyszczenie i przeglądy. Na dachu nie powinno się chodzić, a tym bardziej skakać, ponieważ to może powodować uszkodzenia. Należy również unikać parkowania na dachu, aby uniknąć niepotrzebnych obciążeń.

 

Dachy modułowe, czyli współczesne budownictwo.

Jak można zauważyć technologia budowy dachów, rozwija się wraz z postępami, które jesteśmy w stanie zauważyć w nowoczesnym budownictwie. Przede wszystkim w obecnych czasach istnieje moda na dachy modulowane, które są budowane z lekkich materiałów, gdzie wykorzystujemy stalowe arkusze. W tego typu rozwiązaniu mamy do czynienia z dużą trwałością samego materiału co wpływa także na odpowiednią estetykę i łatwy montaż. W tym wypadku ten rodzaj dachu jest dosyć prosty w łączeniu, dlatego też składanie go z wielu różnych arkuszy nie jest niczym trudnym, a dekarz jest w stanie bez problemu wykorzystać solidne wkręty, aby całość dachu była w odpowiedni sposób zabezpieczona.

 

Solidna konstrukcja odporna na obciążenia. 

Warto zwrócić uwagę, że w tym rozwiązaniu pokrycie dachowe, jak i cała konstrukcja nie jest w żaden sposób obciążona, a prosta więźba dachowa to przede wszystkim duża oszczędność drewna co zdecydowanie odbija się na kosztach budowy takiego dachu. Z pewnością wiele osób Doskonale rozumie fakt, że tego typu powłoki mogą charakteryzować się różną kolorystyką, co sprawia, że jesteśmy w stanie dobrać idealny dach pod nasze indywidualne wymagania. To z pewnością rozsądne rozwiązanie, które sprawia, że tak dobrze połączone konstrukcja jest wytrzymała, na różne uszkodzenia mechaniczne czy atmosferyczne co przekłada się na żywotność takiego dachu. Można powiedzieć, że dachy modułowe łatwo się składa i warto postawić na tego typu technologie, ponieważ w dużym stopniu ogranicza to pracę dekarza, co ułatwia wdrożenie takiego poszycia dachowego. 

 

Właściwe wykończenie poddasza

Dzisiaj w szczególności właściwsze zagospodarowanie poddasza pozwala nam uzyskać bardzo istotną przestrzeń, z której jesteśmy w stanie skorzystać. To też pokazuje, że niezależnie od wszystkiego nawet na poddaszu jesteśmy w stanie stworzyć funkcjonalny pokój. To tylko pokazuje, że jesteśmy w stanie poprawić wizualny aspekt poddasza, starając się jednocześnie korzystać z wielu różnych pomysłów na faktyczne wykończenie. Oczywiście w takich sytuacjach potrzebujemy odpowiedniego specjalisty, ponieważ trudno jest wpłynąć na dobrą aranżację takiej powierzchni. Przede wszystkim mogą być widoczne problemy z oświetleniem czy też wentylacją takiego miejsca dlatego też nic dziwnego, że w tego typu sytuacjach trzeba pomyśleć o systemach, które mogą wpłynąć na zwiększenie funkcjonalności poddasza.

 

Dobre zabezpieczenie poddasza przed zagrożeniami. 

Z pewnością wszystkie drewniane elementy, które stanowią podstawę dachu, powinny być zabezpieczone w taki sposób, aby nie pochłaniać wilgoci. To bardzo istotne, ponieważ w ten sposób zmniejsza się zagrożenie pożarowe, co w dużej mierze sprawia, że poddasze jest o wiele lepiej wykończone. Dobrze jest postawić na wełnę mineralną, która pozwoli nam w pełni ocieplić całą przestrzeń poddasza w taki sposób, aby zrobić to bez dodatkowego mocowania. Można powiedzieć, że takie funkcjonalne działanie ma dzisiaj odpowiednie znaczenie, dlatego też niezależnie od sytuacji warto zdecydować się na taki krok. Tylko tak jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed mroźną zimą, co sprawi, że na poddaszu będzie ciepło. 

 

Wpływ konstrukcji dachowej na dom

Decydując się na konstrukcję dachową należy wziąć po uwagę kilka niezwykle ważnych aspektów.

Pierwszym niezwykle ważnym kryterium jest budżet, jaki możemy przeznaczyć na inwestycje budowlane. Wiadomo, że im bardziej skomplikowany dach tym wyższe koszty budowy. Obecnie jest wiele możliwości konstrukcyjnych oraz bardzo szeroki asortyment pokryć dachowych.

Kształt konstrukcji dachowej musi oczywiście pasować do ogólnego zarysu budynku, dlatego decydując się na konkretny projekt, należy wziąć pod uwagę specyfikę dachu.

Kolejnym ważnym  aspektem, który należy rozpatrzeć instalując dach są warunki pogodowe, które przeważają w danej okolicy. Jeżeli opady śniegu są bardzo intensywne, najlepszym rozwiązaniem będzie dach spadzisty, przynajmniej dwuspadowy. Na terenach o nasilonych silnych wiatrach, dach biodrowy będzie spełniał wszystkie wymagane warunku. Na płaskie zadaszenie mogą sobie pozwolić mieszkańcy suchych obszarów.

Przed podjęciem decyzji o pokryciu dachowym należy bardzo dokładnie sprawdzić wytrzymałość konstrukcji dachowej. Najwygodniejszym przykryciem, w przypadku dachów spadzistych jest blachodachówka, ponieważ jest lekka i może być zamontowana na każdej więźbie. Ceramiczna dachówka jest ciężka, dlatego cała konstrukcja musi być dokładnie sprawdzona i przygotowana. Płaskie dachy mają całkowicie inną budowę i ich pokrycie składa się z zupełnie innych elementów, które na obciążają dachu, a są elementem stropodachu.

Decydując się na położenie dachu należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki zewnętrzne.

 

Izolacja dachu

Konstrukcja dachowa to więźba, pokrycie dachowe oraz termoizolacja. Obecnie ocieplenie dachu jest traktowane niezwykle poważnie, ale starsze budownictwo obywało się bez tego. Coraz częściej domy budowane wcześniej wymagają prawidłowego ocieplenia, gwarantującego zmniejszenie strat ciepła, a tym samym niższe rachunki za ogrzewanie. Przed rozpoczęciem prac w starym domu trzeba koniecznie sprawdzić wytrzymałość więźby, czy belki nie zaczęły pleśnieć lub nie są toczone przez robactwo. Dobrze jest również gruntownie obejrzeć pokrycie dachowe, czy nie pojawiły się przecieki, pęknięcia albo punkty wilgoci.

 

Wentylacja

 

W ocieplanym dachu należy przygotować wyloty powietrza w okapie, wyloty cyrkulacyjne lub okna dachowe. Najczęściej stosowane są gąsiory wentylacyjne lub przerwy w deskowaniu. W niektórych przypadkach można wykonać stryszek wnetylacyjny.

 

Izolacja

 

Pod deskowaniem najczęściej instalowana jest folia paroprzepuszczalna, umożliwiająca odprowadzenie skraplającej się wody. Następnym etapem prac jest rozciągnięcie i zamocowanie wełny mineralnej, która zazwyczaj występuje w belach, co znacznie ułatwia aplikację. Wełna powinna być cięta na plastry o niewielkiej powierzchni i dokładnie upchana, aby nie powstawały szczeliny. Każdy zakamarek powinien być nią wypełniony. Najlepszym rozwiązanie są dwie warstwy wełny umocowane na specjalnym stelażu mocno przytrzymującym ją przy powierzchni dachu.

Dobrym rozwiązaniem jest również pianka poliuretanowa, która szczelnie wypełnia wszelkie powierzchnie.

Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »