Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Jak zbudowana jest papa?
- Szczegóły
- Kategoria: Dachy
Papa to jeden z najbardziej popularnych materiałów, stosowanych zarówno na dachach płaskich, jak i tych o niewielkim kącie nachylenia. Doskonale sprawdza się również w przypadku dachów zielonych, na których stosuje się papy odporne na przerost korzeni. Co ważne, papę można stosować pod każdy materiał pokryciowy, a do tego może również pełnić rolę pokrycia tymczasowego. Takie pokrycie jest wytrzymałe i odporne na zmienne warunki atmosferyczne oraz bardzo łatwe w montażu.
Wszystkie zalety papy wynikają z jej budowy. Składa się ona z kilku warstw – na dole znajduje się warstwa folii oraz ewentualnie talk bądź posypka mineralna, następna jest masa powłokowa z asfaltu, osnowa nośna, kolejny raz masa powłokowa z asfaltu i posypka mineralna, stanowiąca wykończenie. Jeśli chodzi o folię, to najczęściej stosuje się folię antyadhezyjną, która ma na celu zapobieganie sklejaniu się papy zwiniętej w rolkę. Asfalt, z którego zbudowana jest papa może być zarówno tradycyjny, jak i oksydowany lub modyfikowanego.
Bardzo istotne znaczenie ma zwłaszcza osnowa nośna, która wpływa na właściwości papy, czyli jej odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz stabilność wymiarową. Informacje o warstwie nośnej pokrycia znajdują się w opisie technicznym. Im większa jest wartość gramatury, tym papa jest bardziej mocna i szczelna. Kupując papę trzeba również zwrócić uwagę na posypkę mineralną. W przypadku pap podkładowych zazwyczaj stosuje się drobnoziarnistą, natomiast w papach nawierzchniowych używana jest posypka gruboziarnista.