Komentarze

Dach kolebkowy

Jednym z najczęściej wybieranych rodzajów dachów jest dach dwuspadowy, który wyróżnia się funkcjonalnością, prostą konstrukcją i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Są to dachy, które zobaczyć można niemal wszędzie. Oczywiście istnieje wiele innych rodzajów dachów, np. wielospadowe, czy płaskie. Jednym z dachów, który w Polsce zobaczyć można bardzo rzadko jest dach kolebkowy. Jest on bardzo nietypowy, ponieważ jego połać opiera się konstrukcji kolistej, która przypomina wycinek walca. 

Dach kolebkowy jest niezwykle efektowny, a najlepiej wygląda tam, gdzie znajduje się kilka budynków mających podobne konstrukcje. Coraz częściej jest on stosowany jako jeden z elementów kompozycji kilku dachów nowoczesnych. Doskonale wygląda on zwłaszcza w towarzystwie dachu pulpitowego i płaskiego. Dach kolebkowy pozwała na łatwe ukształtowanie elewacji, ponieważ pozwala na symetryczne rozmieszczenie znajdujących się na niej elementów. Świetnym zabiegiem stylistycznym jest powtórzenie kolebki w kilku elementach, np. w daszku znajdującym się nad wejściem.

Dachy kolebkowe są pokrywane elastycznymi materiałami, które stosunkowo łatwo poddają się formowaniu. Zwykle do pokrywania tego rodzaju dachów stosuje się płaską blachę, którą można wyginać. W takich konstrukcjach dachowych najlepiej wyglądają okna prostokątne, ponieważ łukowe o innym kącie zakrzywienia niż dach nie wyglądają najlepiej. Często stosowanym zabiegiem jest natomiast umieszczenie okrągłego okna w górnej części szczytu. Dach kolebkowy znakomicie prezentuje się na domach umiejscowionych na niewielkich działkach. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »