Komentarze

Piorunochron na dachu

Piorun może wyrządzić naprawdę wiele szkód w gospodarstwie domowym, a liczba anomalii pogodowych i gwałtownych burz wzrasta z roku na rok. Warto więc pomyśleć i zamontowaniu instalacji odgromowej na dachu. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym piorunochron powinny posiadać wszystkie budynki mające więcej niż 15 metrów wysokości oraz 500mkw powierzchni. Oprócz tego dla każdego budynku obliczany jest wskaźnik zagrożenia piorunowego i w przypadku, gdy przekracza on ustaloną wartość, wymagany jest montaż instalacji odgromowej.

Na instalację odgromową składa się kilka elementów, takich jak:

•zwody – są to metalowe druty lub metalowe części budynku, które w bezpośredni sposób przejmują prądy piorunowe w momencie uderzenia,

•przewody odprowadzające – wykonane są z tego samego materiału co zwody lub ze specjalnych ocynkowanych stalowych taśm. Przewody odprowadzające są połączone z uziemieniem za pomocą zacisków pobierczych, które powinny znajdować się w puszce ochronnej,

•uziomy – są to elementy metalowe, które umieszcza się w ziemi. Bardzo często ich rolę pełnią żelbetowe elementy fundamentów lub metalowe rurociągi. Ich zadaniem jest rozproszenie energii pochodzącej z pioruna.

Najczęściej stosowaną metodą montażu instalacji odgromowej jest metoda naciągowa. Nie wymaga ona używania dużej ilości uchwytów, ponieważ na dachu oraz na ścianach i w podłożu umieszczane są specjalne sztywne kotwy z naciągowymi uchwytami oraz śrubami rzymskimi. W przypadku dachów płaskich konieczne jest zastosowanie wsporników dystansowych. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »