Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Problem z mchem na dachu
- Szczegóły
- Kategoria: Dachy
Mech na dachu to problem, który bardzo często pojawia się na budynkach wzniesionych w bliskim sąsiedztwie drzew. Chociaż niektórym osobom w niczym on nie przeszkadza, to jednak okazuje się, że nawet niewielka ilość mchu może zniszczyć pokrycie dachowe. W pewnym stopniu można zniwelować ten problem, wybierając odpowiednie pokrycie, jednak nie do końca. Szczególnie podatne na porośnięcie mchem są zwłaszcza materiały porowate, czyli dachówki ceramiczne, czy betonowe. Jednak zarówno glony, jak i mech mogą też pojawić się na dachu pokrytym blachą.
Chociaż mech i glony nie są właściwie groźne, to jednak po jakimś czasie osłabiają całe pokrycie dachowe, zwłaszcza jeśli jest ono zrobione z dachówek. Takie zanieczyszczenia organiczne obniżają ich wytrzymałość i przyczyniają się do korozji biologicznej. W wyniku tego może pojawić się konieczność naprawy, a nawet wymiany pokrycia. Warto więc regularnie usuwać zanieczyszczenia. Najlepiej zlecić to zadanie fachowcom, którzy dobiorą odpowiedni środek chemiczny do danego pokrycia dachowego. Najbardziej polecanym sposobem na usunięcie mchu i glonów jest umycie dachu za pomocą myjki ciśnieniowej.
W przypadku, gdy mech pojawi się na dachu w sposób gwałtowny, może to oznaczać, że dach „nie oddycha”. Nieodpowiednia wentylacja dachu sprawia, że na powierzchni dłużej utrzymuje się wilgoć, co znacząco ułatwia wzrost glonów i mchu. Właściwa wentylacja jest bardzo ważna, dlatego podczas konstruowania dachu należy pamiętać o wlocie powietrza w okapie, szczelinie wentylacyjnej między kontrałatami oraz wylocie w kalenicy.