Komentarze

Prawidłowa wentylacja dachu

Wilgoć, która gromadzi się pod połacią dachu wpływa na osłabienie konstrukcji więźby oraz znacząco zmniejsza właściwości termoizolacyjne zastosowanych materiałów. Warto więc zadbać o prawidłową wentylację dachu, która w skuteczny sposób  będzie odprowadzać parę wodną. Na efektywność wentylacji ma wpływ właściwy przepływ powietrza. Z tego właśnie względu należy zadbać o utworzenie tzw. pustek wentylacyjnych pod dachówkami. W celu uzyskania odpowiedniego przepływu powietrza wentylacyjnego należy zastosować kontrałaty o grubości 2,5cm. 

Dobrym sposobem na wentylację dachu jest zastosowanie dachówek wentylacyjnych, które znakomicie wspomagają cały system. Wykorzystuje się je najczęściej w dachach o dużych powierzchniach, w których pojawia się problem z dostateczną wentylacją pod dachówkami połaciowymi. Miejsce montażu takich dachówek zależy od odległości między kalenicą a okapem. Można je stosować nie tylko między tradycyjnymi dachówkami, ale również nad i pod oknami połaciowymi, za i przed kominek a także we wszystkich miejscach, w których zaburzony jest wlot powietrza wentylacyjnego. Sposób montażu tego rodzaju dachówek jest taki sam jak dachówek tradycyjnych, jednak należy pamiętać o zamocowaniu siatki do otworu. 

Według specjalistów dachówki wentylacyjne powinno montować się w drugim rzędzie przed oraz za „przeszkodą”, czyli np. kominem. Warto jednak wiedzieć, że nie ma potrzeby montowania takich dachówek w sytuacji, gdy tego rodzaju przeszkoda umiejscowiona jest w odległości poniżej 1,5m od kalenicy. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »