Komentarze

Jak wybrać pokrycie dachowe?

Wybór pokrycia dachowego nie jest łatwy, zwłaszcza że w sprzedaży są bardzo różne materiały – od klasycznej ceramiki po ekologiczną strzechę. Co ważne, tańszy materiał nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ jego eksploatacja i montaż kosztować znacznie więcej niż droższego materiału. Warto pamiętać, że do pokrywania dachów wielospadowych ze skomplikowaną więźbą zawsze lepiej będą nadawać się dachówki ceramiczne niż tańsza blachodachówka, która wymaga większego nakładu pracy, co znacząco podwyższa koszty.

Przy wyborze konkretnego pokrycia dachowego trzeba też wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu. Im bardziej dach jest płaski, tym większe są wymagania w zakresie szczelności pokrycia dachowego. Na dachach spadzistych bardziej opłaca się kłaść dachówkę ceramiczną lub betonową, a także blachę płaską układaną na rąbek stojący. Przy bardzo skomplikowanej więźbie świetnym pomysłem jest zastosowanie gontów bitumicznych, które można formować w fale i łuki. Na płaskich konstrukcjach najlepszym rozwiązaniem jest warstwowo układana papa bitumiczna, które zapewni ochronę przed nadmiarem wody opadowej. 

Oczywiście równie ważne jest dopasowanie pokrycia dachowego do projektu domu oraz jego otoczenia. Mały biały domek będzie ładnie prezentował się z czerwoną dachówką, natomiast dom w stylu chaty bądź siedliska warto pokryć strzechą lub łupkiem. Obecnie strzechy wróciły do łask i wykonywane są zarówno ze słomy, jak i np. z trzciny. Materiały te są pokrywane ognioodpornymi impregnatami i mają świetne właściwości termoizolacyjne oraz akustyczne. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »