Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Jak wybrać pokrycie dachowe?
- Szczegóły
- Kategoria: Dachy
Wybór pokrycia dachowego nie jest łatwy, zwłaszcza że w sprzedaży są bardzo różne materiały – od klasycznej ceramiki po ekologiczną strzechę. Co ważne, tańszy materiał nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ jego eksploatacja i montaż kosztować znacznie więcej niż droższego materiału. Warto pamiętać, że do pokrywania dachów wielospadowych ze skomplikowaną więźbą zawsze lepiej będą nadawać się dachówki ceramiczne niż tańsza blachodachówka, która wymaga większego nakładu pracy, co znacząco podwyższa koszty.
Przy wyborze konkretnego pokrycia dachowego trzeba też wziąć pod uwagę kąt nachylenia dachu. Im bardziej dach jest płaski, tym większe są wymagania w zakresie szczelności pokrycia dachowego. Na dachach spadzistych bardziej opłaca się kłaść dachówkę ceramiczną lub betonową, a także blachę płaską układaną na rąbek stojący. Przy bardzo skomplikowanej więźbie świetnym pomysłem jest zastosowanie gontów bitumicznych, które można formować w fale i łuki. Na płaskich konstrukcjach najlepszym rozwiązaniem jest warstwowo układana papa bitumiczna, które zapewni ochronę przed nadmiarem wody opadowej.
Oczywiście równie ważne jest dopasowanie pokrycia dachowego do projektu domu oraz jego otoczenia. Mały biały domek będzie ładnie prezentował się z czerwoną dachówką, natomiast dom w stylu chaty bądź siedliska warto pokryć strzechą lub łupkiem. Obecnie strzechy wróciły do łask i wykonywane są zarówno ze słomy, jak i np. z trzciny. Materiały te są pokrywane ognioodpornymi impregnatami i mają świetne właściwości termoizolacyjne oraz akustyczne.