Komentarze

Zalety i wady dachu wielospadowego

Dachy wielospadowe nazywane są także dachami wielopołaciowymi. Jest to niezwykle atrakcyjny element architektury domów parterowych oraz z użytkowym poddaszem. Tego rodzaju dachy są stosowane zarówno w budynkach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Wielospadowa konstrukcja znakomicie podkreśla styl budynku i efektownie się prezentuje. 

Przed podjęciem decyzji o budowie dachu wielospadowego trzeba sprawdzić warunki zabudowy ponieważ na niektórych działkach dopuszczalne są wyłącznie dachy dwuspadowe. Ponadto należy zastanowić się czy poddasze a być użytkowe, czy nie. W przypadku większości dachów wielospadowych poddasza są raczej nieużytkowe z powodu licznych skosów. Jednak dzięki lukarnom można zyskać dodatkową przestrzeń. Innym sposobem na stworzenie użytkowego poddasza pod dachem wielopołaciowym jest zwiększenie kąta nachylenia dachu.

Do zalet dachów wielospadowych zalicza się przede wszystkim zwiększenie walorów estetycznych domu i uatrakcyjnienie jego wyglądu. Ponadto pozwalają one na przykrycie skomplikowanej bryły budynku za pomocą stosunkowo niewielkiego dachu. 

Niestety dachy wielopołaciowe mają również swoje wady, a jedną z największych jest dość droga realizacja. Wymagany jest znacznie większy nakład pracy niż w przypadku dachów o prostej konstrukcji, Przy tego rodzaju dachu trzeba zadbać o odpowiednią wentylację poddasza oraz prawidłowe wykonanie wszelkich uszczelnień i obróbek blacharskich. Ponadto w związku z niewielkim nachyleniem poddasza pod takim dachem często są nieużytkowe, choć jak wspomniano nachylenie można zmienić. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »