Komentarze

Jak zabezpieczyć dach przed zimą w budynku w stanie surowym?

W czasie budowy, zwłaszcza prowadzone systemem gospodarczym może zdarzyć się, że zostaniemy zaskoczeni przez zimę. Jeśli budynek jest w stanie surowym i nie ma jeszcze dachu, może to oznaczać prawdziwą katastrofę. Koniecznie trzeba taką budowę zabezpieczyć, np. za pomocą konstrukcji z płyt i papy lub desek. Takie prowizoryczne zadaszenie musi wystawać poza obręb murów, ponieważ dzięki temu woda będzie odpowiednio odprowadzana.

W przypadku, gdy więźba jest już gotowa, ale z powodu kiepskich warunków pogodowych nie można ułożyć pokrycia, konieczne jest ułożenie tzw. poszycia sztywnego. Najlepiej nadają się do tego płyty drewnopochodne OSB lub MFP, a także zwykłe deski. Na wykonanym z nich podkładzie można ułożyć papę. Dzięki temu wnętrze domu będzie zabezpieczone przed zalaniem, a na sztywnym poszyciu w przyszłym sezonie można będzie ułożyć wybrane pokrycie. 

Do wykonania zadaszenia tymczasowego absolutnie nie należy używać folii dachowych wstępnego krycia. Nie są one odporne na promieniowanie UV i nie wytrzymują ciężaru śniegu. Ponadto mogą zostać uszkodzone przez ulewny deszcz czy porywisty wiatr. W wyniku promieniowania UV tego typu folie szybo się zużywają i niszczą. Z tego właśnie względu pokrycie więźby folią w celu zabezpieczenia jej w okresie zimy mija się z celem, a nawet może nas narazić na dodatkowe koszty i sporo problemów. 

Oczywiście przed zimą trzeba zabezpieczyć nie tylko dach, ale także otwory okienne i drzwiowe. W tym celu warto jest zabić deskami lub zasłonić za pomocą bloczków czy cegieł, pamiętając o pozostawieniu otworów wentylacyjnych. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »