Komentarze

Sposób na cały dach po huraganie

Porywiste wiatry szczególnie w okresie lata są często spotykane na terenie Polski. Warto mieć to na uwadze na etapie budowy budynku mieszkalnego lub gospodarczego, szczególnie zakładając dach. Jeżeli pokrycie jest słabej jakości, ze względów bezpieczeństwa trzeba myśleć o wymianie dachu na taki, który będzie w większym stopniu gwarantował przetrwanie nawet po przejściu huraganu z porywami przekraczającymi prędkość 120 km/h.    

Oczywiście, żaden człowiek nigdy nie będzie w stanie uchronić się przed wszelakimi zjawiskami, występującymi w przyrodzie. Można jednak stawiać dach z trwalszego materiału. Ostatnimi czasy większość inwestorów używa dachówki ceramicznej. Na drugim miejscu jest blachodawchówka, natomiast dalej plasują się dachówki ceramiczne i kurpiówka. Wiadomo, że cena ma niebagatelny wpływ na dobór materiału, z którego zostanie wykonany dach, jednak warto wydać na etapie prac budowlanych trochę więcej pieniędzy, żeby mieć większą pewność, że silne wiatry nie spowodują potrzeby wymiany całego pokrycia. Niewątpliwie, najbardziej odporne są dachówki ceramiczne i cementowe, a także łupek naturalny.

Jeżeli postawi się na ceramiczne dachówki, które są ciężkie, warto jeszcze pamiętać o profesjonalnym wykonawstwie. W przypadku zakładania dachu, nie może być miejsca na fuszerkę. Szczególnie jest to ważne, jeśli wybierzemy dachy blaszane, gdyż silna wichura może poderwać pokrycie z więźbą dachową i wtedy konieczna byłaby wymiana całego dachu. Warto wybrać też dobre produkty, najlepiej z długim okresem gwarancji.

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »