Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Przebudowa dachu a formalności
- Szczegóły
- Kategoria: Dachy
Wiosna to najlepszy czas na prace remontowe związane z dachem. Jedną z najczęściej wykonywanych w tym sezonie prac jest wymiana pokrycia dachowego. W przypadku, gdy wymiana pokrycia mieści się w zakresie prac remontowych, wystarczy zgłosić do Starostwa Powiatowego fakt ich wykonywania. Zgodnie z zapisami prawa budowlanego remont to „wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym”.
Zgodnie z w/w przepisem wymiana pokrycia dachowego to prace remontowe, które wymagają jedynie zgłoszenia. W przypadku, gdy konieczna jest przebudowa dachu, konieczne jest uzyskania pozwolenia na budowę. Przebudowa to zgodnie z prawem budowlanym „.wykonywanie robót budowlanych, w wyniku których następuje zmiana parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego obiektu budowlanego, z wyjątkiem charakterystycznych parametrów, jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość bądź liczba kondygnacji”.
Powyższa definicja oznacza, iż wszelkie prace związane z kompleksową wymianą więźby dachowej, jej podwyższeniem lub zmianą sposobu użytkowania poddasza to prace, które wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Procedura jest w tej sytuacji znacznie bardziej skomplikowana, ponieważ konieczne jest wykonanie projektu, który musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.