Komentarze

Projekt dachu a warunki zabudowy

Warunki zabudowy są wydawane przez gminę i określają wszystkie parametry obiektów, jakie mogą być budowane na danym terenie. Zgoda na postawienie budynku wydawana jest tylko tym inwestorom, którzy przedstawią projekt zgodny z warunkami zabudowy. Wszystkie gotowe projekty muszą być poddane adaptacji jeszcze przez zgłoszeniem budowy lub złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę. Obowiązkowym elementem adaptacji jest dostosowanie projektu do warunków Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, który dotyczy danego terenu. W dokumencie tym określona jest m.in. kwestia minimalnego/maksymalnego kąta nachylenia dachu domu dla danej strefy klimatycznej. 

W Polsce najczęściej wymagane są dachy o kącie nachylenia wynoszącym ok. 30-40%. Taka budowa pozwala na swobodne spływanie wody i śniegu. W przypadku, gdy w projekcie znajduje się inny rodzaj dachu, należy sprawdzić, czy istnieje możliwość modyfikacji kąta nachylenia bez wprowadzania zasadniczych zmian do projektu. W przypadku, gdy zmiana kąta nachylenia dachu niezbędna, należy pamiętać, że wiąże się to  koniecznością wprowadzenia innych zmian, np. zmniejszenia lub zwiększenia wymiarów niektórych elementów konstrukcyjnych. W niektórych przypadkach konieczne może być przeprojektowanie schodów wewnętrznych, a nawet zmiana przeznaczenia niektórych wnętrz budynku. 

Niekiedy zdarza się też, że konieczność wprowadzenia zmian pojawi się już w czasie budowy domu. Wówczas wszelkie zmiany nieistotne mogą być przeprowadzane bez formalności. Jednak odstępstwa istotne wymagają naniesienia zmian przez uprawnionego projektanta i muszą być zgodne z decyzją o warunkach zabudowy. Konieczne jest również wystąpienie o nowe pozwolenie budowlane. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »