Komentarze

Instalacja odgromowa na dachu

W ostatnim czasie coraz częściej nad wieloma miejscami w kraju przechodzą burze, które powodują ogromne zniszczenia. Warto zatem  wyposażyć swój dom  w piorunochron, ponieważ w ten sposób prawdopodobnie uda się uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, które mogą być związane zarówno z kwestiami zdrowotnymi, jak również materialnymi. Różne są możliwości, jeżeli chodzi o typ instalacji odgromowej, jaka może znaleźć się na dachu, a to zależy między innymi od tego, jaką konstrukcję ma konkretny budynek, a także od rodzaju materiałów, z których został wykonany. 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, piorunochron musi się znaleźć na każdej nieruchomości, która ma co najmniej 15 metrów wysokości i 500 m kw. powierzchni. Często także w budynkach o mniejszym metrażu zakładana jest instalacja odgromowa. Szczególnie ma to znaczenie w miejscach, gdzie burze są spotykane częściej, aniżeli gdzieindziej, jak też ze względu na zabudowę terenu. W dzisiejszych czasach piorunochron nie musi już szpecić budynku, ponieważ udaje się go doskonale wkomponować w elewację nieruchomości. 

Instalacja odgromowa ma dwa elementy, to jest zewnętrzny – piorunochron, a także  zabezpieczenia wewnętrznego. Jeżeli chodzi o sposób działania, w momencie wyładowania atmosferycznego, przyjmuje ona energię pioruna, po czym odprowadza ją do zmieni, a część wewnętrzna chroni instalację elektryczną. Na górnej części budynku układa są zwody, tymczasem w ziemi montujemy uziomy sztuczne albo naturalne. Całość zostaje połączona przewodami odprowadzającymi.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »