Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Dachy wielospadowe – jakie mają wady i zalety?
- Szczegóły
- Kategoria: Dachy
Wybór kształtu dachu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim znaczenie mają warunki zabudowy, ale oprócz tego liczą się również możliwości finansowe i preferencje inwestora. Na pewno tego typu dach jest bardzo atrakcyjny wizualnie, ponieważ podkreśla styl domu i ma reprezantacyjny charakter. Ponadto dachy wielospadowe perfekcyjnie komponują się z domami o bryle tradycyjnej oraz nowoczesnej. Pasują nie tylko do domów parterowych, ale również do domów z poddaszem użytkowym.
Jednak już na etapie wyboru trzeba zastanowić się nad tym, czy w domu będzie poddasze użytkowe czy nieużytkowe. Dachy wielospadowe sprawiają, że dach ma niewielkie nachylenie, co sprawdza się w przypadku poddaszy nieużytkowych. Jeśli jednak poddasze ma być użytkowe, to konieczne jest zwiększenie kąta nachylenia dachu. Stąd też tak ważne jest określenie swoich potrzeb i oczekiwań w tym zakresie już na etapie projektowania dachu. Warto przy tym uwzględnić potrzeby mieszkańców – jeśli rodzina będzie się powiększać to na pewno z czasem konieczna będzie zamiana poddasza nieużytkowego w użytkowe.
Do zalet dachów wielospadowych na pewno można więc zaliczyć atrakcyjność wizualną, a co za tym idzie, zwiększenie walorów estetycznych obiektu budowlanego. Ponadto atutem tego rozwiązania jest możliwość przykrycia mocno rozbudowanej bryły budynku za pomocą stosunkowo niewielkiego dachu. Do wad na pewno zalicza się koszt realizacji. Takie dachy są dość drogie w realizacji, ponieważ wymagają większego nakładu pracy.