Komentarze

Dachy wielospadowe – jakie mają wady i zalety?

Wybór kształtu dachu zależy od wielu czynników. Przede wszystkim znaczenie mają warunki zabudowy, ale oprócz tego liczą się również możliwości finansowe i preferencje inwestora. Na pewno tego typu dach jest bardzo atrakcyjny wizualnie, ponieważ podkreśla styl domu i ma reprezantacyjny charakter. Ponadto dachy wielospadowe perfekcyjnie komponują się z domami o bryle tradycyjnej oraz nowoczesnej. Pasują nie tylko do domów parterowych, ale również do domów z poddaszem użytkowym. 

Jednak już na etapie wyboru trzeba zastanowić się nad tym, czy w domu będzie poddasze użytkowe czy nieużytkowe. Dachy wielospadowe sprawiają, że dach ma niewielkie nachylenie, co sprawdza się w przypadku poddaszy nieużytkowych. Jeśli jednak poddasze ma być użytkowe, to konieczne jest zwiększenie kąta nachylenia dachu. Stąd też tak ważne jest określenie swoich potrzeb i oczekiwań w tym zakresie już na etapie projektowania dachu. Warto przy tym uwzględnić potrzeby mieszkańców – jeśli rodzina będzie się powiększać to na pewno z czasem konieczna będzie zamiana poddasza nieużytkowego w użytkowe.

Do zalet dachów wielospadowych na pewno można więc zaliczyć atrakcyjność wizualną, a co za tym idzie, zwiększenie walorów estetycznych obiektu budowlanego. Ponadto atutem tego rozwiązania jest możliwość przykrycia mocno rozbudowanej bryły budynku za pomocą stosunkowo niewielkiego dachu. Do wad na pewno zalicza się koszt realizacji. Takie dachy są dość drogie w realizacji, ponieważ wymagają większego nakładu pracy. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »