Komentarze

Dachy płaskie balastowe

Na większości obecnie budowanych domów wykonywane są dachy płaskie, składające się z następujących, swobodnie ułożonych elementów:

•paroizolacja,

•termoizolacja,

•hydroizolacja.

Każda z wymienionych warstw nie jest kotwiona do stropu, przy czym nie są one także połączone ze sobą. Utrzymanie ich na dachu jest możliwe dzięki odpowiedniemu dociążeniu powierzchni. Tego rodzaju dachy płaskie nazywane są dachami balastowymi. Rolę balastu najczęściej pełni płukany żwir frakcji 16-32 mm. 

Oprócz żwiru do dociążenia warstw może być także stosowany substrat – dotyczy to przede wszystkim dachów zielonych. Świetnym dociążeniem są również kamienne lub gresowe płyty o grubości ok. 200 mm, a także kompozytowe lub drewniane tarasy. Rozwiązanie balastowe można zastosować wyłącznie po wykonaniu odpowiednich obliczeń przez konstruktora. Jest to związane z tym, że nie można zastosować obciążenia o dowolnej wadzie. Dobór ciężaru jest uzależniony m.in. od strefy wiatrowej, w jakiej znajduje się dom, a także od ukształtowania terenu, a nawet od metody wykończenia dachu płaskiego.

Obciążenie stropu dachu balastowego jest bardzo duże, np. w przypadku dachu odwróconego ciężar warstwy żwiru wynosi 90 km/m2, a warstw roślinnych ponad 100 kg/m2. Jest to dość sporo, a jeszcze większy jest ciężar w przypadku dachów z zielenią intensywną, na których sadzi się m.in. drzewa. W tym wypadku ciężar często dochodzi aż do kilkuset kilogramów. Jeśli zaś chodzi o ocieplenie dachu balastowego odwróconego, to konieczne jest wykonanie go z materiałów, które cechują się nie tylko dobrymi właściwościami cieplnymi, ale również odpowiednią sztywnością i wytrzymałością. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »