Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Dachy płaskie balastowe
- Szczegóły
- Kategoria: Dachy
Na większości obecnie budowanych domów wykonywane są dachy płaskie, składające się z następujących, swobodnie ułożonych elementów:
•paroizolacja,
•termoizolacja,
•hydroizolacja.
Każda z wymienionych warstw nie jest kotwiona do stropu, przy czym nie są one także połączone ze sobą. Utrzymanie ich na dachu jest możliwe dzięki odpowiedniemu dociążeniu powierzchni. Tego rodzaju dachy płaskie nazywane są dachami balastowymi. Rolę balastu najczęściej pełni płukany żwir frakcji 16-32 mm.
Oprócz żwiru do dociążenia warstw może być także stosowany substrat – dotyczy to przede wszystkim dachów zielonych. Świetnym dociążeniem są również kamienne lub gresowe płyty o grubości ok. 200 mm, a także kompozytowe lub drewniane tarasy. Rozwiązanie balastowe można zastosować wyłącznie po wykonaniu odpowiednich obliczeń przez konstruktora. Jest to związane z tym, że nie można zastosować obciążenia o dowolnej wadzie. Dobór ciężaru jest uzależniony m.in. od strefy wiatrowej, w jakiej znajduje się dom, a także od ukształtowania terenu, a nawet od metody wykończenia dachu płaskiego.
Obciążenie stropu dachu balastowego jest bardzo duże, np. w przypadku dachu odwróconego ciężar warstwy żwiru wynosi 90 km/m2, a warstw roślinnych ponad 100 kg/m2. Jest to dość sporo, a jeszcze większy jest ciężar w przypadku dachów z zielenią intensywną, na których sadzi się m.in. drzewa. W tym wypadku ciężar często dochodzi aż do kilkuset kilogramów. Jeśli zaś chodzi o ocieplenie dachu balastowego odwróconego, to konieczne jest wykonanie go z materiałów, które cechują się nie tylko dobrymi właściwościami cieplnymi, ale również odpowiednią sztywnością i wytrzymałością.