Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Dach kopertowy – wady i zalety
- Szczegóły
- Kategoria: Dachy
Dach kopertowy najczęściej stosowany jest w budynkach parterowych, a jego bardziej płaskie wersje także w domach piętrowych. Ma on cztery skośne połacie – dwie z nich są trójkątne, a pozostałe dwie mają kształt trapezu. Warto przy tym wspomnieć, że w domach o planie kwadratu wszystkie połacie dachu są trójkątne i wówczas nazywany jest on dachem namiotowym. Dachy kopertowy sprawdzają się przede wszystkich w domach parterowych, w których poddasze ma być nieużytkowe. Wynika to przede wszystkim z tego, że taki dach opiera się na stropie, przez co poddasze jest niskie. Poza tym więźba podpierana jest słupami, dlatego zagospodarowanie poddasza jest praktycznie niemożliwe.
Niewątpliwą zaletą dachu kopertowego jest solidna więźba dachowa oraz duża sztywność dachu. Dzięki temu wykazuje on wysoką odporność na czynniki atmosferyczne, nawet na huraganowe wiatry, które ostatnimi czasy występują coraz częściej. Jest to także rozwiązanie bardzo eleganckie, świetnie pasujące do klasycznych budynków jednorodzinnych. Niestety taki dach ma również kilka wad. Największą z nich jest bez wątpienia wysoki koszt, ponieważ jego więźba jest dość skomplikowana.
Oczywistą wadą dachu kopertowego jest brak możliwości stworzenia poddasza użytkowego nad parterem. Planując zakup pokrycia do dachu kopertowego, należy pamiętać, że jego wykonanie będzie droższe niż w przypadku innych dachów. Wynika to z dużej ilości narożników, przez co konieczny jest zakup specjalnych materiałów, takich jak dachówki funkcyjne, które zdecydowanie zwiększają koszt inwestycji.