Komentarze

Dach kopertowy – wady i zalety

Dach kopertowy najczęściej stosowany jest w budynkach parterowych, a jego bardziej płaskie wersje także w domach piętrowych. Ma on cztery skośne połacie – dwie z nich są trójkątne, a pozostałe dwie mają kształt trapezu. Warto przy tym wspomnieć, że w domach o planie kwadratu wszystkie połacie dachu są trójkątne i wówczas nazywany jest on dachem namiotowym. Dachy kopertowy sprawdzają się przede wszystkich w domach parterowych, w których poddasze ma być nieużytkowe. Wynika to przede wszystkim z tego, że taki dach opiera się na stropie, przez co poddasze jest niskie. Poza tym więźba podpierana jest słupami, dlatego zagospodarowanie poddasza jest praktycznie niemożliwe. 

Niewątpliwą zaletą dachu kopertowego jest solidna więźba dachowa oraz duża sztywność dachu. Dzięki temu wykazuje on wysoką odporność na czynniki atmosferyczne, nawet na huraganowe wiatry, które ostatnimi czasy występują coraz częściej. Jest to także rozwiązanie bardzo eleganckie, świetnie pasujące do klasycznych budynków jednorodzinnych. Niestety taki dach ma również kilka wad. Największą z nich jest bez wątpienia wysoki koszt, ponieważ jego więźba jest dość skomplikowana. 

Oczywistą wadą dachu kopertowego jest brak możliwości stworzenia poddasza użytkowego nad parterem. Planując zakup pokrycia do dachu kopertowego, należy pamiętać, że jego wykonanie będzie droższe niż w przypadku innych dachów. Wynika to z dużej ilości narożników, przez co konieczny jest zakup specjalnych materiałów, takich jak dachówki funkcyjne, które zdecydowanie zwiększają koszt inwestycji. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »