Komentarze

Jak skonstruowany jest dach spadzisty?

Dachy spadziste są w naszym kraju najczęściej spotykane. Zwykle ich kąt połaci mieści się między 30 a 45 stopni. Jest to podyktowane warunkami atmosferycznymi, ponieważ z takich połaci woda szybko spływa, podobnie zresztą jak śnieg. Konstrukcja takiego dachu jest dość skomplikowana. Każda warstwa pełni inne funkcje, wpływając jednocześnie na cały dach. Od prawidłowej budowy zależy zarówno szczelność dachu, jak i jego stabilność oraz bezpieczeństwo. Budowa dachu spadzistego zawsze opiera się na drewnianej więźbie dachowej.

Jeszcze kilkanaście lat temu pod spadzistym dachem były przede wszystkim strychy. Obecnie urządza się użytkowe poddasza, do których najlepiej nadają się dachy mansardowe lub dwuspadowe. Planując urządzenie użytkowego poddasza należy pamiętać, że przepisy przewidują, iż minimalna wysokość pomieszczeń przeznaczonych do zamieszkania to 2,2 m. W przypadku skosów wysokość liczy się jako średnią zaczynając od 1,9 m. Więźba dachu spadzistego może być płatwiowo-kleszczowa lub krokwiowo-jętkowa. 

Jeśli chodzi o podkład w dachu spadzistym, to znajduje się on między więźbą a pokryciem. Najczęściej stanowi go izolacja przeciwwodna oraz ruszt z łat i kontrałat, który przytwierdzony jest do więźby. Podkład musi być dopasowany do materiału pokryciowego oraz kąta nachylenia dachu. Im pokrycie jest mniej szczelne, tym bardziej szczelny musi być podkład. Warto przy tym pamiętać, że choć pełne deskowanie jest droższym rozwiązaniem, to zapewnia ono lepszą szczelność oraz większą sztywność dachu. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »