Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Jak skonstruowany jest dach spadzisty?
- Szczegóły
- Kategoria: Dachy
Dachy spadziste są w naszym kraju najczęściej spotykane. Zwykle ich kąt połaci mieści się między 30 a 45 stopni. Jest to podyktowane warunkami atmosferycznymi, ponieważ z takich połaci woda szybko spływa, podobnie zresztą jak śnieg. Konstrukcja takiego dachu jest dość skomplikowana. Każda warstwa pełni inne funkcje, wpływając jednocześnie na cały dach. Od prawidłowej budowy zależy zarówno szczelność dachu, jak i jego stabilność oraz bezpieczeństwo. Budowa dachu spadzistego zawsze opiera się na drewnianej więźbie dachowej.
Jeszcze kilkanaście lat temu pod spadzistym dachem były przede wszystkim strychy. Obecnie urządza się użytkowe poddasza, do których najlepiej nadają się dachy mansardowe lub dwuspadowe. Planując urządzenie użytkowego poddasza należy pamiętać, że przepisy przewidują, iż minimalna wysokość pomieszczeń przeznaczonych do zamieszkania to 2,2 m. W przypadku skosów wysokość liczy się jako średnią zaczynając od 1,9 m. Więźba dachu spadzistego może być płatwiowo-kleszczowa lub krokwiowo-jętkowa.
Jeśli chodzi o podkład w dachu spadzistym, to znajduje się on między więźbą a pokryciem. Najczęściej stanowi go izolacja przeciwwodna oraz ruszt z łat i kontrałat, który przytwierdzony jest do więźby. Podkład musi być dopasowany do materiału pokryciowego oraz kąta nachylenia dachu. Im pokrycie jest mniej szczelne, tym bardziej szczelny musi być podkład. Warto przy tym pamiętać, że choć pełne deskowanie jest droższym rozwiązaniem, to zapewnia ono lepszą szczelność oraz większą sztywność dachu.