Komentarze

Wycena dachu – jak nie dać się oszukać?

Przy wyborze projektu domu zwraca się szczególną uwagę na koszty budowy. Jedną z większych części tych kosztów jest oczywiście dach. Warto jednak pamiętać, że koszt orientacyjny może być w tym przypadku bardzo mylący. Wynika to z faktu, że na budowę dachu wpływa wiele kwestii. Nawet najdrobniejsza zmiana w projekcie może za sobą pociągnąć ogromny wzrost kosztów. Co więcej, całkowita cena budowy dachu nie zależy wyłącznie od tego, ile kosztuje materiał pokryciowy. Z tego właśnie względu dobrym rozwiązaniem jest zlecenie przygotowania wyceny w hurtowni materiałów budowlanych lub w tzw. składzie dachowym.

Nawet przy tak profesjonalnie przygotowanej wycenie należy zachować czujność. Większość inwestorów po prostu porównuje koszt budowy tzw. średniego dachu u różnych wykonawców. Tymczasem jest to błąd, ponieważ oprócz kosztów materiału należy do całej kwoty doliczyć również elementy dodatkowe, np. gąsiory, boczne dachówki, elementy wentylacyjne, kosze czy blachę do obróbek. Właśnie dlatego przy porównywaniu różnych ofert warto trzymać się poniższych zasad:

•zawsze trzeba porównywać taki sam dach,

•brać pod uwagę nie tylko dokładną powierzchnię dachu, ale także koszy, kalenic czy innych elementów,

•porównywać zawsze podobne materiału, np. dachówki o zbliżonym kształcie oraz wielkości u różnych producentów.

•uwzględniać akcesoria oraz dodatkowy osprzęt. 

Zdecydowanie najtrudniejszą kwestią jest wycena prac dekarskich. Na pewno należy pamiętać o tym, że niska cena zwykle wiąże się z kiepską jakością. Co ważne, wybierając wykonawcę z tzw. szarej strefy trzeba liczyć się z trudnościami, gdy konieczne będzie dochodzenie swoich praw.

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »