Komentarze

Okap dachowy

Okap dachowy jest to część dachu, która wystaje za budynek. To element, podkreślający styl budynku jego nowoczesność a także pełnić funkcję dekoracyjną. Długość i forma okapu dachowego jest zależna od projektu. Okap posiada nie tylko walory estetyczne ale wpływa na użytkowanie budynku. Przeważnie długość okapu dachowego wynosi od 50 cm do 90 cm, lecz nieraz bywa tak, że są odstępstwa od tej reguły.

Z pewnością okap dachowy musi być zakończony przy pomocy specjalnej podbitki wykonanej z uformowanej blachy wraz z okapnikiem. Dzięki temu ten element dachu nakierowuje wodę deszczową do rynien i zapewnia ochronę górnych części ścian przed wilgocią. Bardzo ważnym elementem okapu jest ochrona okien ale również elewacji przed deszczem, która ma za zadanie osłanianie budynku przed bardzo silnym nasłonecznieniem. Poziom ochrony zależny jest od długości okapu – im dłuższy okap, tym mniejsze nasłonecznienie i prawdopodobieństwo dostania się wody do pomieszczeń mieszkalnych. To, co jedni uważają za zaletę, dla innych może być wadą bądź na odwrót. Dotyczy to bardzo często kwestii nasłonecznienia.

Jeśli dom znajduje się w otoczeniu gdzie są wysokie budynki lub drzewa, wówczas duży okap dodatkowo ograniczy dopływ światła słonecznego co za tym idzie wewnątrz będzie zbyt ciemno. Dodatkowo zacienienie z pewnością nie jest więc w takiej sytuacji zbyt dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza że może generować dodatkowe koszty związane z ogrzewaniem co nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Wówczas warto zastanowić się nad dachem bez okapu

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »