Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Rodzaje dachów
- Szczegóły
- Kategoria: Dachy
Dach to bardzo ważna cześć budynku, która pełni jednocześnie funkcję zabezpieczającą, jak i dekoracyjną. Dobrze skomponowane pokrycie dodaje uroku nawet przeciętnej budowli. Jednak podstawową zasadą konstrukcji dachowej jest ochrona domu przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Budowa dachu to dość skomplikowana układ poszczególnych warstw podkładu i pokrycia. Dwa zewnętrzne poziomy odpowiadają za szczelność dachu wewnętrzna za stabilność i bezpieczeństwo.
Na terenie Polski najlepiej sprawdzają się dachy spadziste: dwuspadowe, czterospadowe, mansardowe, półszczytowe. Ze względów klimatycznych jest to najlepsze rozwiązanie. Ze spadzistej powierzchni szybko spływa woda opadowa, a pokrywa śnieżna nie utrzymuje się długo ni nie obciąża dachu. Tego typu konstrukcja dachowa opiera się na drewnianej instalacji zwanej więźbą. Jest to system drewnianych elementów, będących podstawą całego dachu.
Najczęściej stosuje się więźbę krokwiowo- jętkową. Należy ona do najprostszych i najłatwiejszych do wykonania. W tym przypadku więźbę tworzy para krokwi, połączona pod kątem 30-40 stopni, w punkcie szczytowym. W 3/4 wysokości krokiew mocowane są kolejne połączenia nazwane jętkami, dzięki czemu całość jest stabilna i sztywna. Konstrukcja krokwiowa opiera się na murłatach.
Niektóre dachy nie posiadają wsparcia w postaci jętki, ale ich rozpiętość musi być poniżej 6 m, wtedy można wykorzystać samą więźbę krokwiową. Do produkcji konstrukcji drewnianej dachu używa się drewna sosnowego, świerkowego lub jodłowego. Przed wyrobieniem powinno być dokładnie wysuszone i zaimpregnowane.