Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Konstrukcje dachów i ich kształty
- Szczegóły
- Kategoria: Dachy
Konstrukcja dachu uwarunkowana jest indywidualnymi upodobaniami inwestora. Często wpływ na jego kształt i formę ma przeznaczenie budynku oraz otoczenie, z którym powinien współgrać.
Dach płaski
Konstrukcja tego typu funkcjonuje pod nazwą stropodach, ponieważ pełni dwie funkcje dachu i stropu. Mimo swojej nazwy nie jest całkowicie płaski, ponieważ wszędzie niezbędny jest lekki spadek, aby woda mogła swobodnie odpływać. Stropodachy nieużytkowane pokrywa się papa termozgrzewalną lub blacha płaską. Obecnie bardzo często wykorzystywane są pod zabudowę tarasową albo funkcjonują jako dachy zielone, pokryte roślinnością.
Dachy pochyłe jednospadowe.
Inaczej zwany pulpitowym, charakteryzuje się jedną połacią, jednym okapem i jedną kalenicą. Boczne ściany są szczytowymi, a tylna jest pulpitową. Jest dach zazwyczaj stosowany w przybudówkach rzadziej w budynkach wolno stojących.
Dach dwuspadowy.
Inaczej zwany siodłowym lub szczytowym. Jest wyposażony w dwie połacie, dwa okapy, jedną kalenicę i ściany szczytowe, które mogą być pokryte dachem lub wznosić się ponad. Jest to najczęściej spotykana konstrukcja, ze względu na łatwość realizacji. Jego największą zaletą jest oszczędność materiału, a co za tym należy do dachów tańszych.
Dach wielospadowy
Jest to połączenie różnych schematów dachowych. Cechuje go duża liczba zachodzących na siebie przestrzeni dachowych, różnych kształtach: trapezowych, trójkątnych czy równoległobocznych. Elementy łączą się wzdłuż kalenic oraz krawędzi ukośnych, dzięki zastosowaniu ukośnych krokwi.