Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Jak ocieplić stropodach?
- Szczegóły
- Kategoria: Dachy
Coraz większą popularność zdobywają futurystyczne projekty domów z całkowicie płaskim dachem. W polskim klimacie tego typu zwieńczenie budynku bywa często dużym problemem ze względu na opady atmosferyczne, szczególnie w okresie zimowym, kiedy warstwy śniegu odkładają się i dodatkowo obciążają dach. Decydując się płaskie zadaszenie należy wziąć wiele aspektów związanych z eksploatacją.
Jak ocieplić stropodach?
Myśląc o właściwym zabezpieczeniu dachu należy wziąć pod uwagę kwestię odwodnienia. Nawet taka płaska powierzchnia wymaga wykonania spadku, który umożliwi prawidłowy odpływ wody. Zazwyczaj proponowany jest 3° kąt nachylenia. Ocieplenie nie może być położone bezpośrednio na betonowej, ponieważ musi ona być dokładnie oczyszczona z pyłu. Bezpośrednio na podłożu kładziona jest folia paraizolacyjna, która ma zapobiegać przenikaniu wilgoci. Wymiennie można stosować papę paraizolacyjną, która potrzebuje jednak warstwy bitumicznej ułatwiającej mocowanie. Następna warstw może składać się z różnych elementów. Najczęściej stosowane są tafle styropianowe, ponieważ są bardzo wygodne w użyciu.
Może być również wykorzystywana wata szklana i skalna, która jako izolacja jest najkorzystniejsza cenowo. Obecnie często używa się również polistyren XPS, jednak zarówno on , jak i styropian ulegają działaniom promieniowania słonecznego i wymagają dodatkowych zabezpieczeń. Płyty PIR są twardsze i bardziej odporne na działanie ognia, dlatego ich izolacyjność uważana jest za najkorzystniejszą i spełniającą wszystkie wymagane warunki.