Komentarze

Szczelny dach

Pokrycie dachowe powinno mieć nie tylko walory estetyczne i funkcjonalne, ale powinno być również dostosowane do więźby dachowej. Każdy typ instalacji dachowych wymaga innego sposoby montażu oraz dostosowania systemów rynnowych. Błędy podczas prac dekarskich mogą skutkować trudnymi do wykrycia nieszczelnościami. Dlatego warto poznać najczęściej występujące nieprawidłowości.

Nieodpowiednie pokrycie jest często popełnianym błędem. Należy pamiętać, że materiały lekkie lub bitumiczne stosuje się na dachach o nachyleniu 10-30°, natomiast ciężkie materiały stosuje na dachach o nachyleniu 20-60°. Warto brać pod uwagę również zalecenia producenta.

Kolejnym ważnym problemem pojawiającym się podczas instalacji pokrycia dachowego jest wykonawca. Lepiej poczekać na sprawdzonego dekarz niż ryzykować, że dostanie się fuszerkę. Niektórzy wręcz specjalizują się w określonym materiale na dachy.

Szczelny dach to także prawidłowo wykonane poszycie. Żeby podczas prac instalacyjnych uniknąć uszkodzenia materiału, stosuje się paski z folii rozprężnych. Warto być konsekwentnym podczas sprawdzania poszycia dachowego, ponieważ nieszczelność może być przyczyną późniejszych przecieków.

Nieestetycznie wykonane przykrycie dachowe wiąże się nierozłącznie z fachowością dekarzy. Krzywe elementy psują nie tylko walor estetyczny, ale rokują na powstawanie defektów w przyszłości. Należy dokładnie sprawdzić to podczas prac instalacyjnych, aby przypilnować fachowców i wyegzekwować poprawę.

Ostatnim niezwykle istotnym elementem pokrycia dachowego są obróbki blacharskie, które stanowią ostatni element prawidłowo wykonanego dachu. Brak zakrzywień i falistości blachy pozwala mieć nadzieję na brak błędów.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »