Komentarze

Dachy z blachy na rąbek stojący

Blacha na rąbek stojący to popularna metoda łączenia arkuszy. Metoda ta jest chętnie wykorzystywana w budynkach typu „stodoła”, które zdobywają sobie coraz więcej zwolenników. Nowoczesna architektura odkryła łączenie na rąbek stojący i ponownie zyskał na popularności. Pokrycie blachą dotyczy zarówno dachu, jak i ścian bocznych budynku.

Wiele zależy od typu dachu. Decydując się na połączenie na rąbek stojący z zainstalowaniem na więźbie dachowej łat i kontrłat,t o panele blachy mocowane są do specjalnej listwy startowej a nie do okapu. W ten sposób zapobiega się niszczeniu i starzeniu blachy, ponieważ na zakończeniach zbierają się nieczystości, które mają wpływ na trwałość pokrycia. W dachach wentylowanych nie ma problemów z wilgotnością, natomiast w przypadku szczelnej zabudowy niezbędne jest skorzystanie z mat strukturalnych o różnym splocie. Doskonale zabezpieczają przed gromadzącą się wilgocią. Maty również doskonale sprawdzają się jako elementy wygłuszające dach. Przy ażurowym deskowaniu można zrezygnować z mat, gdyż dach jest tak wentylowany, że nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. W tym przypadku należy pomyśleć, jak zapobiec zniszczeniom blachy. Dekarze najczęściej stosuję gąbki lub uszczelki mocowane pod arkusze blachy.

Prawidłowo zamontowane pokrycie dachowe składające się z arkuszów blachy łączonej na rąbek stojący, może służyć wiele lat i nie wymagać dodatkowych zabiegów zabezpieczających. Szczególnie estetycznie wygląda blacha w kolorze grafitowym.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »