Komentarze

Dachy płaskie – odwodnienia

Odwodnienia dachów płaskich mogą przebiegać w dwojaki sposób: podciśnieniowo lub grawitacyjnie. Odprowadzenie wody metodą grawitacyjną przy pomocy rynien i rur spustowych możliwe jest na dachu o powierzchni do 350 m2. W przypadku większych obszarów wykorzystanie takich odpływów jest kłopotliwe. Tradycyjne odwodnienie wymaga rynien i rur spustowych instalowanych na zewnątrz budynku, a odprowadzenia mogą  być wykonane do zewnętrznej kanalizacji. Warto wykonać izolację rur, aby zapobiec roszeniu.

W przypadku odprowadzenia pod ciśnieniem, konieczne jest zbudowanie całego systemu odprowadzającego. Na rynku dostępne są gotowe instalacje, które można łatwo podłączyć do sieci kanalizacji zewnętrznej.

System ciśnieniowy nie wymaga pomp, wykorzystuje różnicę ciśnieniem między powierzchnią dachu a punktem rozprężenia. Niezwykle istotne dla tej instalacji są wpusty zrobione w ten sposób, aby do instalacji nie dostawało się powietrze. Rury używane w tym systemie mogą być ulokowane w ociepleniu lub w elewacji, ale powinny być zaizolowane.

Systemy odwodnieniowe w budynkach o płaskich dachach wymagają dokładnego zaplanowania i ustalenia najlepszych rozwiązań, ponieważ brak spadku może doprowadzić do powstawania punktów wilgoci oraz zalewania ścian budynku.

Płaskie dachy są coraz częściej spotykane w budownictwie indywidualnym, ale przy niewielkiej powierzchni dachy można pokusić się na odwodnienie grawitacyjne, które jest łatwiejsze do wykonania, a jednocześnie gwarantujące wysoką jakość produktu.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »