Komentarze

Dachy wielospadowe

Dachy wielospadowe najczęściej kojarzą się z rozległymi budynkami i dużymi posiadłościami. Są to często imponujące konstrukcje, które tworzą wraz z bryłą domu spójną formę. Tego typu zadaszenie wymaga solidnej podstawy, która utrzyma tak dużą konstrukcję, dodatkowo montaż jest bardziej skomplikowany i wymaga odpowiednich umiejętności i profesjonalnego sprzętu. Dachy wielospadowe łączone są zazwyczaj z zagospodarowanym poddaszem, a co za tym idzie instalacją okien dachowych, które dodają uroku całej budowli.

Konstrukcja wielopołaciowa wymaga specjalnego zezwolenia, które musi być zgodne z ogólnym planem zagospodarowania przestrzennego. Zdarza się, że przepisy jasno określają charakter i typ obowiązującego zadaszenia lub jego zorientowanie względem pasa ruchu.

Harmonijnie skonstruowany dach powinien składać się powierzchni równoległych, wskazane jest, aby kalenice znajdowały się na tej samej wysokości, a połacie o podobnym kształcie identyczny kąt nachylenia. Kalenice łączone są pod kątem prostym. Należy również zadbać, aby linia okapu była wszędzie na jednakowej wysokości.

Dachy wielospadowe pozwalają na wykorzystanie dużych powierzchni na zagospodarowanie poddasza, dlatego przy ich montażu należy uwzględnić różnego rodzaju okna dachowe, wykusze, a nawet formy okienne tzw. „bawole oko”.

Wadą tak dużej zabudowy jest globalny koszt zadaszenia. Do problematycznych należy również znalezienie wiarygodnej i rzetelnej ekipy, która poradzi sobie ze skomplikowanymi elementami.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »