Komentarze

Podbitka dachowa - pcv czy drewno?

W celu zabezpieczenia domu przed wilgocią i wodą, a także przed zabłąkanymi ptakami i wszelkiego rodzaju owadzimi szkodnikami konieczne jest zamontowanie podbitki dachowej. Do wyboru mamy PCV lub drewno. 

Podbitka z drewna jest najbardziej naturalnym i najstarszym sposobem zapewnienia bezpieczeństwa okapu. Wykonana może być z kilku rodzajów drewna, najodpowiedniejsze są deski modrzewiowe, świerkowe lub sosnowe. Ich grubość waha się pomiędzy 17 a 22 mm. Mocowane są bezpośrednio do krokwi. Najczęściej nie potrzeba mocowania dodatkowych desek izolacyjnych, ponieważ pomiędzy prostymi deskami znajdują się naturalne szczeliny. Główną zaletą takiej podbitki jest jej naturalność. Jest to również materiał odporny na blaknięcie, jak również na działanie czasu – nie kurczy się, nie zmienia kształtu, zachowuje swoją sztywność. 

Z kolei podbitka PCV jest zdecydowanie cieńsza, niż ta drewniana, ma niecały centymetr. Mocowana jest podobnie jak jej konkurentka, a wyglądem przypomina panele podłogowe. Jest to materiał odporny na działanie wody i wilgoci. Jej główną zaletą jest brak konieczności odnawiania, tak jak w przypadku podbitki drewnianej. PCV wystarczy przemyć wodą. Jest to także wyrób niepalny. Niewielka waga sprawia, że PCV można mocować także do lekkich konstrukcji. Jest to również zdecydowanie tańsze rozwiązanie, niż deski. Dzięki dużemu wyborowi kolorów można dostosować wzór do charakteru domu. Wybór uzależniony jest zatem głównie od funduszy oraz konstrukcji dachu – do delikatnej lepsze są panele PCV, przy mocniejszej sprawdzą się drewniane deski. 

 

Komentarze   

 
0 #2 sara 2014-10-27 08:33
Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u nich zamówić bezpłatny próbnik przez ten formularz http://www.sklejkaeko.pl/pl/formularz.php
Cytować
 
 
0 #1 wiktor 2014-06-13 13:25
Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana
Cytować
 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »