Komentarze

Jaki komin- ceramiczny czy stalowy?

Lokalizacja działki i otoczenie w jakiej się znajduje powinno determinować nasz wybór projektu domu. Odpowiednio przy strefie np. dużych opadów śniegu- ważne będzie aby dach był bardziej strzelisty. Natomiast rodzaj mediów, wpływać powinno na nasz wybór ogrzewania budynku. Będziemy bowiem korzystać z tego co znajduje się blisko niego, jeżeli w pobliżu znajdować będzie się gaz, to właśnie on będzie stanowić źródło naszego ciepła. W innym przypadku pozostają paliwa stałe: węgiel, drewno, ekopaliwa lub gaz i orlej opałowy z naszego zbiornika. Wybór sposobu ogrzewania wpływa na rodzaj kotła i komina. 

Tradycyjne kominy murowane buduję się z cegły lub pustaków ceramicznych. Odcinek wystający poza pałac dachy- głownie ze względów estetycznych muruje się cegłą klinkierową lub ceramiczną i pokrywa płytkami klinkierowymi. Umieszcza się go na fundamencie, które według norm wystawać powinien po 15 cm z każdej strony. U góry komina montuje się betonową czapkę, aby zabezpieczyć go przed opadami. Kanały jeśli przekraczają ilość jednego oddzielone powinny być od siebie o 12 cm. Wewnątrz kanałów spalinowych nie zaleca się tynkować, a ich przekrój nie powinien być mniejszy nic 14*4 cm. Stosunek boków prawidłowego komina wynosi 14*20 cm. 

Przy murowaniu naszego komina najdogodniejszym rozwiązaniem jest użycie gotowych już mieszanek. Takie dają bowiem gwarancję szczelności. Istotnym elementem są obróbki blacharskie, które uszczelniają połączenie komina z dachem. Spaliny, które powstaną na paliwach stałych mają tak duża temperaturę, że uniemożliwiają wykraplania się niszczących substancji chemicznych.

 Opisany wyżej komin nadaje się jednak tylko do paliw stałych. Inaczej będzie on wyglądał w przypadku gazu lub oleju opałowego. Wykorzystywanie tych surowców jest bardziej nowoczesnych rozwiązaniem, gdyż temperatura podczas spalania jest dużo niższa . Co w sytuacji, kiedy mamy tradycyjnie przygotowany komin, a chcemy zacząć palić olejem lub gazem? Rozwiązanie to jest możliwe i wcale nie łączy się z potrzeba budowy nowego komina. Potrzebne jest jedynie umieszczenie w kominie wkładu z kwasoodpornej nierdzewnej stali. Jeżeli średnica otworu uniemożliwi umieszczenie takiego wkładu, możemy wybrać wkład ze stali żaroodpornej. Z identycznego materiału tworzy się samodzielne kominy, które działać maja wspólnie z kotłami na olej i gaz. Komin ten nazywamy dwupłaszczyznowym( zbudowany jest  z dwóch rur). Ta wewnętrzna wykonana z kwasoodpornej stali nierdzewnej, natomiast zewnętrzna z lakierowanego aluminium. Takiego rodzaju komun umieszczamy na elemencie bazowym na którym później montujemy kolejne elementy. Dużo lepszy jest kocioł kondensacyjny, gdyż odzyskuje on energię z skraplającego się kondensatu.

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »