Komentarze

Błędy w montażu instalacji solarnej

Wybór odpowiedniej mocy instalacji solarnej jest niezwykle ważnym czynnikiem, ponieważ jej nadmiar w okresie letnim prowadzi do przegrzewania kolektorów. Znacznie mniejszym problemem jest z pewnością niedowymiarowanie instalacji, ponieważ w każdej chwili można dokupić dodatkowy kolektor. W przypadku przewymiarownia można wprawdzie odłączyć część kolektora, ale co z nim później zrobić? Co więcej, w wyniku zbyt dużej mocy instalacji często dochodzi do różnego rodzaju awarii i konieczne jest wychładzanie kolektorów w nocy.

            Kolejny czynnik, na który trzeba zwrócić uwagę to odpowiednie dobranie pojemności zasobnika c.w.u. w stosunku do powierzchni instalacji solarnej. W tym przypadku koniecznie trzeba ściśle przestrzegać zaleceń producenta, ponieważ jakiekolwiek nieścisłości spowodują problemy z poborem ciepła lub zbyt częste uruchamianie się kotła wspomagającego kolektory, co oczywiście niesie ze sobą dodatkowe koszty. Na pewno nie opłaca się sugerował jakimiś promocjami, czy radami „fachowców”, ponieważ zbiornik po prostu musi być taki, jak zaleca producent.

            Choć wydawać by się mogło, że większość z nas zdaje sobie sprawę, że kolektory powinny być zamontowane po tej stronie dachu, która jest najbardziej nasłoneczniona, to jednak zdarza się, że instalacje solarne znajdują się na elewacji północno-wschodniej (sic!) lub są zasłonięte szpalerem wysokich drzew. Warto więc dobrze się zastanowić, czy na naszym domu można w sposób prawidłowy zamontować kolektory, czy może lepiej zdecydować się na np. powietrzną pompę ciepła.

 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »