Komentarze

Podgrzewanie basenu za pomocą kolektorów

Jednym z najbardziej efektywnych i jednocześnie ekologicznych sposobów pozyskiwania energii jest korzystanie z kolektorów słonecznych. Doskonale sprawdzają się one również do podgrzewania basenu, dzięki czemu nie generuje on dodatkowych kosztów i zapewnia odpoczynek w wodzie o optymalnej temperaturze. Jednak zanim zdecydujemy się na montaż takiego rozwiązania konieczne jest dokładne obliczenie tego, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne basenu. Zadanie to najlepiej powierzyć specjaliście zajmującemu się ciepłownictwem. 

Kolektory mogą ogrzewać zarówno basen kryty, jak i basen znajdujący się pod gołym niebem. W obu przypadkach zasada działania systemu ogrzewania jest naprawdę prosta. Kolektory zbierają energię słoneczną, po czym ciepło przekazują do pompy filtra, w której woda ogrzewana jest podczas przepływania. System warto rozbudować o kontrolkę temperatury oraz pracy paneli. Dzięki temu czujnik wyznaczy zapotrzebowanie, a po uzyskaniu optymalnej temperatury system przestanie działać. Co ważne, nowoczesne kolektory wychwytują promienie również w czasie dni pochmurnych. 

Panele do ogrzewania basenu można umieścić zarówno na dachu budynku, jak i w ogrodzie. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość operowania kolektorami zarówno w płaszczyźnie poziomej, jak i pionowej. Najskuteczniejsze kąty padania promieni słonecznych wyznaczy komputer, który może także sterować obrotem kolektorów. Przewody systemu mogą znajdować się na powierzchni ziemi lub pod nią, co uzależnione jest od typu pompy wykorzystywanej do podgrzewania.  

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »