Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Przegrzewanie instalacji solarnej
- Szczegóły
- Kategoria: Kolektory słoneczne
Jednym z najczęściej występujących powodów przegrzania się czynnika grzewczego w kolektorach solarnych jest brak prądu. Problem pojawić się może zwłaszcza wtedy, gdy przerwa w dostawie prądu pojawi się w słoneczny dzień. Wówczas przestaje działać pomna obiegowa, a czynnik grzewczy nie oddaje zgromadzonej energii. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym można uniknąć przegrzewania się instalacji. Jednym z nich jest z pewnością specjalne urządzenie nazywane UPS – jest to niewielki zasilacz bezprzewodowy. Zazwyczaj podtrzymuje on napięcie od kilku minut do kilku godzin, dzięki czemu brak dostawy prądu nie wpłynie na pracę pompy obiegowej.
Dobrym pomysłem ma zabezpieczenie instalacji solarnej to stosowani baterii słonecznych, które absorbują promieniowanie UV i zamieniają je na prąd w czasie rzeczywistym. Przykrych niespodzianek pozwolą też uniknąć specjalne rolety solarne. W sprzedaży są zarówno takie, które można zamykać zdalnie, jak i zwykłe, zasuwane ręcznie. Blokują one dostęp promieni UV do rolet w momencie, gdy istnieje możliwość przegrzania.
Przegrzewanie się kolektorów może być sporym problemem, lecz często przyczyną nieprawidłowego działania solarów jest ich zabrudzenie. Warto więc pamiętać o tym, by zwłaszcza jesienią i zimą dbać o to, aby nic nie zasłaniało powierzchni absorpcyjnej solarów. Producenci zalecają wręcz jak najczęstsze oczyszczanie oraz odśnieżanie powierzchni instalacji solarnej. Szczególnie uciążliwe są zwłaszcza spadające z drzew liście i igliwie, a także oczywiście śnieg.