Komentarze

Przegrzewanie instalacji solarnej

Jednym z najczęściej występujących powodów przegrzania się czynnika grzewczego w kolektorach solarnych jest brak prądu. Problem pojawić się może zwłaszcza wtedy, gdy przerwa w dostawie prądu pojawi się w słoneczny dzień. Wówczas przestaje działać pomna obiegowa, a czynnik grzewczy nie oddaje zgromadzonej energii. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań, dzięki którym można uniknąć przegrzewania się instalacji. Jednym z nich jest z pewnością specjalne urządzenie nazywane UPS – jest to niewielki zasilacz bezprzewodowy. Zazwyczaj podtrzymuje on napięcie od kilku minut do kilku godzin, dzięki czemu brak dostawy prądu nie wpłynie na pracę pompy obiegowej. 

Dobrym pomysłem ma zabezpieczenie instalacji solarnej to stosowani baterii słonecznych, które absorbują promieniowanie UV i zamieniają je na prąd w czasie rzeczywistym. Przykrych niespodzianek pozwolą też uniknąć specjalne rolety solarne. W sprzedaży są zarówno takie, które można zamykać zdalnie, jak i zwykłe, zasuwane ręcznie. Blokują one dostęp promieni UV do rolet w momencie, gdy istnieje możliwość przegrzania. 

Przegrzewanie się kolektorów może być sporym problemem, lecz często przyczyną nieprawidłowego działania solarów jest ich zabrudzenie. Warto więc pamiętać o tym, by zwłaszcza jesienią i zimą dbać o to, aby nic nie zasłaniało powierzchni absorpcyjnej solarów. Producenci zalecają wręcz jak najczęstsze oczyszczanie oraz odśnieżanie powierzchni instalacji solarnej. Szczególnie uciążliwe są zwłaszcza spadające z drzew liście i igliwie, a także oczywiście śnieg. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »