Komentarze

Absorbery w kolektorach

Obecnie w kolektorach słonecznych najczęściej wykorzystywane są absorbery z miedzi i aluminium. Bardzo popularne są także absorbery aluminiowo-miedziane, w których stosuje się blachę aluminiową i orurowanie miedzianie. Jakie cechy mają kolektory z poszczególnymi absorberami? Czy są między nimi jakieś różnice?

Kolektory z absorberami miedzano-miedzianymi to technologia tradycyjna, która ustępuje miejsca aluminium głównie ze względu na wysokie ceny miedzi. Miedź to materiał, który wyróżnia się wysoką przewodnością cieplną, trwałością, wytrzymałością cieplną i odpornością na korozję. Co ważne, przy takich kolektorach możliwe jest stosowanie różnych technologii łączenia oraz pokrywania absorbera niestandardowymi warstwami.

Absorbery aluminiowo-miedziane pozwalają na optymalizację kosztów kolektorów. Zachowane jest w nich miedziane orurowanie, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie standardowych instalacji z miedzianych rur z lutowanymi połączeniami. Dużą zaletą takich absorberów jest szerokie zastosowanie w instalacjach solarnych.

Absorbery aluminiowo-aluminiowe to stosunkowo nowa technologia, która pozwala na znaczące zmniejszenie kosztów kolektorów. Dzięki łączeniu jednego materiału znacznie zminimalizowane jest ryzyko nadmiernych naprężeń, czy korozji galwanicznej. Ułatwia to także późniejszy recycling. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie aluminiowego orurowania wymaga używania wyłącznie neutralnych dla aluminium elementów instalacji solarnej. Kupując kolektory warto więc zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanych w nim absorberów. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »