Komentarze

Rury stosowane w instalacjach solarnych

Prawidłowa praca kolektorów słonecznych w dużej mierze zależy od zastosowanych rur. Nieodpowiednia średnica przewodów użytych w instalacji solarnej może przyczynić się do problemów podczas eksploatacji i konieczności częstych napraw. Zbyt mała średnica rur wiąże się ze zwiększeniem oporów mechanicznych, co jest bezpośrednią przyczyną zbyt niskiej wysokości podnoszenia się pompy obiegowej oraz zbyt małego przepływu czynnika grzewczego. To z kolei przyczynia się do obniżenia sprawności całego układu i powoduje podwyższenie temperatury absorberów oraz zwiększa straty ciepła. 

W przypadku zbyt małej średnicy rur szybko może pojawić się problem z erozją ich powierzchni wewnętrznej. Poza tym pompa zużywa większa ilość energii elektrycznej, przez co instalacja nie przynosi spodziewanych zysków. Oczywiście problemem bywa również zbyt duża średnica przewodów. Wówczas prędkość przepływu glikolu w orurowaniu jest za niska, przez co w instalacji gromadzi się powietrze dodatkowo utrudniające jego przepływ. Zbyt duża średnica przewodów przyczynia się także do zwiększenia strat cieplnych do otoczenia. 

Dobierając rury do instalacji solarnej trzeba więc zwrócić uwagę na odpowiednią średnicę przewodów. Zalecana prędkość przepływu glikolu liczona jest wzorem 0,40 : 0,70m/s przy założeniu, że w instalacji wykorzystywane są rury miedziane lub elastyczne rury ze stali nierdzewnej. Pod uwagę trzeba tez wziąć opory liniowe (mbar/m), które powinny być możliwie najniższe. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »