Komentarze

Kolektory aluminiowe

Kolektory słoneczne, w których do budowy absorbera wykorzystywane jest aluminium, to nowość na rynku solarów. Dzięki temu rozwiązaniu możliwe jest:

•wyeliminowanie problemów związanych z kondensacją pary wodnej, co zapobiega korozji absorbera,

•zapewnienie bardzo wysokiej sprawności optycznej,

•zmniejszenie kosztu zakupu kolektorów,

•zmniejszenie ciężaru kolektorów.

Aluminium w kolektorach słonecznych najczęściej pochodzi z wysokiej jakości blachy. Charakteryzuje się ona wysoką odpornością cieplną oraz antykorozyjnością. 

Instalacja wykonana z tego typu kolektorów musi być pozbawiona elementów z mosiądzu, które zawierają cynk. Zalecane jest wykonanie instalacji z zastosowaniem rur elastycznych ze stali nierdzewnej. Niezbędne jest także zastosowanie dedykowanych złączek gwintowanych z odpornego na warunki atmosferyczne stopu aluminium. Jedynie takie rozwiązanie daje pewność, że instalacja będzie szczelna. Co ważne, w kolektorach z aluminiowymi absorberami niezbędne jest stosowanie specjalnego czynnika grzewczego określonego przez producenta sprzętu.

Dzięki wyeliminowaniu z instalacji mosiężnego zaworu zwrotnego oraz przepływomierza pływakowego, jest ona znacznie bardziej trwała i wytrzymała na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ponadto zawory spustowe są galwanicznie pokryte chromem, a obudowy czujników temperatury są ze stali nierdzewnej, co zapewnia ochronę przed korozją. Warto też wspomnieć o tym, że kolektory te wykazują się wysoką sprawnością optyczną oraz bardzo niskim współczynnikiem strat ciepła. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »