Komentarze

Czy kolektory zapewniają energię także zimą?

Kolektory słoneczne przetwarzają energię słoneczną w cieplną. W naszych warunkach klimatycznych najbardziej efektywnie pracują od kwietnia do września. Wówczas skutecznie podgrzewają wodę użytkową pokrywając zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Ich efektywność zimą zależy od kilku czynników. Liczy się przede wszystkim typ instalacji, w tym m.in. izolacja cieplna oraz zdolność absorbowania promieniowania słonecznego. Inaczej pracuja kolektory płaskie, a inaczej próżniowe.

Zimą znacznie wydajniejsze są kolektory płaskie, które rozmrażają się szybciej niż kolektory próżniowe. Efektywność kolektorów próżniowych rurowych zmniejsza śnieg i szron, który zalega na nich dłużej niż na kolektorach płaskich. Wydajność cieplna dostępnych na rynku kolektorów próżniowych niska, dlatego podczas zimowych warunków atmosferycznych podgrzewają one nieznaczne ilości wody użytkowej. Pracę kolektorów zimą utrudnia zalegający śnieg oraz oblodzenia, np. szron, który może zmniejszyć możliwość przenikania promieniowania słonecznego aż o 50%.  – przeszkody te można z łatwiej usunąć z kolektorów płaskich.

Decydując się jednak na kolektory próżniowe, warto wybrać modele z jednościennymi rurami, które są bardziej wydajne. Warto pamiętać, że bez względu na rodzaj, panele słoneczne zawsze pozwalają na uzyskanie oszczędności. Nawet zimą podgrzewają one wodę o kilkanaście stopni Celsjusza, co znacznie zmniejsza koszty ogrzewania za pomocą innych metod. Przed sezonem zimowym należy zaopatrzyć się w narzędzia ułatwiające odśnieżanie paneli. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »