Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Kolektory słoneczne
- Szczegóły
- Kategoria: Kolektory słoneczne
Kolektor słoneczny pozwala przetworzyć energię docierającą do tego urządzenia na ciepło. W czasach dużej emisji gazów oraz coraz mniejszych zasobów surowców ciepłowniczych takie rozwiązanie znajduje liczną grupę odbiorców. Najpowszechniej kolektory słoneczne są używane do ogrzewania wody użytkowej, wody w basenach oraz wspomagania instalacji ciepłowniczej w budynkach. Z powodu wykorzystywania światła słonecznego, należy zadbać o właściwe ustawienie instalacji w stosunku do kierunków świata.
Optymalnym rozwiązaniem jest południowa płaszczyzna dachu lub elewacja budynku. Częstym rozwiązaniem jest bowiem montaż kolektorów na ziemi, przy ścianie budynku. Jeżeli budynek ma bardzo niekorzystne usytuowanie względem stron świata, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kolektorów rurowych, z których każda może być ustawiana osobno w celu jak największej absorpcji światła słonecznego. Magazynowanie ciepłej wody otrzymanej w ten sposób następuje w zasobniku instalacji. Wybierając ten element nie należy zbytnio oszczędzać na kosztach, bowiem większy zasobnik magazynuje większą ilość ciepłej wody, przez co kumuluje jej ciepło, poza tym otrzymana ilość wystarcza na dłuższe zużycie. Zdarza się, że firmy montujące kolektory słoneczne proponują inwestorom zastosowanie ich jako jedynego źródła ciepła w instalacjach centralnego ogrzewania.
Nie jest to jednak rozwiązanie korzystne z punktu otrzymanej temperatury, jak i kosztów całej instalacji. Kolektory słoneczne umożliwiają otrzymanie temperatury w instalacji ciepłowniczej na poziomie 40 stopni, a powierzchnia kolektorów montowanych do uzyskania odpowiedniej temperatury znacznie przewyższa oszczędności zużycia innego surowca, biorąc pod uwagę nawet aspekt energooszczędności.