Komentarze

Kolektory słoneczne

Kolektor słoneczny pozwala przetworzyć energię docierającą do tego urządzenia na ciepło. W czasach dużej emisji gazów oraz coraz mniejszych zasobów surowców ciepłowniczych takie rozwiązanie znajduje liczną grupę odbiorców. Najpowszechniej kolektory słoneczne są używane do ogrzewania wody użytkowej, wody w basenach oraz wspomagania instalacji ciepłowniczej w budynkach. Z powodu wykorzystywania światła słonecznego, należy zadbać o właściwe ustawienie instalacji w stosunku do kierunków świata.

Optymalnym rozwiązaniem jest południowa płaszczyzna dachu lub elewacja budynku. Częstym rozwiązaniem jest bowiem montaż kolektorów na ziemi, przy ścianie budynku. Jeżeli budynek ma bardzo niekorzystne usytuowanie względem stron świata, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie kolektorów rurowych, z których każda może być ustawiana osobno w celu jak największej absorpcji światła słonecznego.  Magazynowanie ciepłej wody otrzymanej w ten sposób następuje w zasobniku  instalacji. Wybierając ten element nie należy zbytnio oszczędzać na kosztach, bowiem większy zasobnik magazynuje większą ilość ciepłej wody, przez co kumuluje jej ciepło, poza tym otrzymana ilość wystarcza na dłuższe zużycie. Zdarza się, że firmy montujące kolektory słoneczne proponują inwestorom zastosowanie ich jako jedynego źródła ciepła w instalacjach centralnego ogrzewania.

Nie jest to jednak rozwiązanie korzystne z punktu otrzymanej temperatury, jak i kosztów całej instalacji. Kolektory słoneczne umożliwiają otrzymanie temperatury w instalacji ciepłowniczej na poziomie 40 stopni, a powierzchnia kolektorów montowanych do uzyskania odpowiedniej temperatury znacznie przewyższa oszczędności zużycia innego surowca, biorąc pod uwagę nawet aspekt energooszczędności. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »