Komentarze

Jak zamontować kolektory słoneczne?

Aby kolektory słoneczne należycie funkcjonowały, niezbędne jest ich odpowiednie usytuowanie oraz właściwy montaż. Zaleca się, aby kolektor swoja szklaną stroną skierowany był na południe, jednak odchylony w kierunku wschodnim lub zachodnim mniej niż 10%. Jednakże kąt nachylenia musi być dostosowany do funkcji, jakie ma spełniać. Jeśli ma służyć do podgrzania wody, to nachylenie powinno wynosić około 35-40 stopni. Jeśli ma wspomagać ogrzewanie domu, wówczas odchylenie kąta skłania się już od 45 do 60 stopni.

W przypadku basenów i domów letniskowych odchylenie wynosi 30 stopni. Równie istotny oprócz nachylenia jest odpowiedni montaż kolektorów. Wyróżniamy kilka możliwości montażu urządzenia: nad pokryciem dachowym, zintegrowany lub na ścianie budynku

Najwygodniejszym sposobem instalacji kolektorów jest ich montaż nad pokryciem dachowym, około kilka centymetrów nad powierzchnią dachu, zachowując układ równoległy do jego połaci. 

Z kolei montaż zintegrowany obejmuje instalację w linii pokrycia dachowego, co powoduje integrację urządzenia z dachem. To rozwiązanie jest bardzo praktyczne, gdyż gwarantuje mniejszy opór dla wiatru czy obciążenia dla śniegu. Ponadto zapewnia mniejsze utraty ciepła. Minusem jest konieczności zdjęcia elementów pokrycia. 

Najbardziej funkcjonalne i efektywne jest instalowanie kolektora na południowej ścianie budynku. Wówczas istnieje możliwość pozyskiwania dodatkowego promieniowania, co nie naraża urządzenia na niekorzystne działanie wiatru. 

Kolektory słoneczne można instalować również na tarasie czy gruncie. Stanowi to alternatywę dla osób, których dach nie utrzymałby ich ciężaru lub nie jest możliwe zachowanie odpowiedniego kąta nachylenia. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »