Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Dobór kolektorów próżniowych
- Szczegóły
- Kategoria: Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne służą do przetwarzania promieniowania słonecznego w energię cieplną. Najczęściej są wykorzystywane do podgrzewania wody, ale niekiedy przydają się również do ogrzewania budynków. Kolektory próżniowe zaleca się stosować tam, gdzie efekty ich pracy będą optymalne. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje kolektorów próżniowych, dlatego warto wiedzieć, na jakie kwestie zwrócić uwagę. Jednym z najistotniejszych elementów jest odpowiedni poziom próżni. To właśnie próżnia stanowi izolację termiczną i powoduje eliminację strat, które wynikają z unoszenia ciepła od absorbera.
Wysoki poziom próżni to nie wszystko, ponieważ bardzo istotna jest również szczelność konstrukcji oraz zachowanie próżni. Zdecydowanie najlepsze kolektory to takie, w których elementy odpowiedzialne za te dwa czynniki były wykonane z metalu, ponieważ jest to gwarancją hermetyczności całego układu. Na poziom utrzymania próżni wpływa tzw. getter. Wynika to z faktu, że szkło nigdy nie jest w pełni szczelne ani odporne na działanie cząsteczek gazu. Z czasem mogą one w nie wnikać i powodować zwiększone straty ciepła. Getter wchłania takie cząstki, co zmniejsza spadki wydajności.
Bardzo ważną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze kolektorów, jest sprawność optyczna, ponieważ to ona wpływa na efektywność systemu. Zdecydowanie najwydajniejsze są kolektory pokryte warstwą antyrefleksyjnego szkła, ponieważ powoduje ono zwiększenie przepuszczalności promieniowania słonecznego nawet o 5%.