Komentarze

Dobór kolektorów próżniowych

Kolektory słoneczne służą do przetwarzania promieniowania słonecznego w energię cieplną. Najczęściej są wykorzystywane do podgrzewania wody, ale niekiedy przydają się również do ogrzewania budynków. Kolektory próżniowe zaleca się stosować tam, gdzie efekty ich pracy będą optymalne. W sprzedaży dostępne są różne rodzaje kolektorów próżniowych, dlatego warto wiedzieć, na jakie kwestie zwrócić uwagę. Jednym z najistotniejszych elementów jest odpowiedni poziom próżni. To właśnie próżnia stanowi izolację termiczną i powoduje eliminację strat, które wynikają z unoszenia ciepła od absorbera.

Wysoki poziom próżni to nie wszystko, ponieważ bardzo istotna jest również szczelność konstrukcji oraz zachowanie próżni. Zdecydowanie najlepsze kolektory to takie, w których elementy odpowiedzialne za te dwa czynniki były wykonane z metalu, ponieważ jest to gwarancją hermetyczności całego układu. Na poziom utrzymania próżni wpływa tzw. getter. Wynika  to z faktu, że szkło nigdy nie jest w pełni szczelne ani odporne na działanie cząsteczek gazu. Z czasem mogą one w nie wnikać i powodować zwiększone straty ciepła. Getter wchłania takie cząstki, co zmniejsza spadki wydajności.

Bardzo ważną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze kolektorów, jest sprawność optyczna, ponieważ to ona wpływa na efektywność systemu. Zdecydowanie najwydajniejsze są kolektory pokryte warstwą antyrefleksyjnego szkła, ponieważ powoduje ono zwiększenie przepuszczalności promieniowania słonecznego nawet o 5%. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »