Komentarze

Panele fotowoltaiczne

Myli się każdy, kto podejrzewa, że energia pochodząca ze słońca może być używana wyłącznie w okresie letnim, kiedy na niebie gości najczęściej. Okazuje się bowiem, że dzięki panelom dwojakiego rodzaju energia elektryczna lub cieplna, pozyskana właśnie ze słońca za ich pomocą, będzie możliwa do wykorzystania praktycznie przez cały rok. Służą do tego z jednej strony panele słoneczne, nazywane również kolektorami, natomiast z drugiej – fotowoltaiczne. Co prawda są podobnego wyglądu, jednak można dopatrzyć się kilku dość zasadniczych różnic pomiędzy nimi. 

Jeżeli chodzi o przeznaczenie, kolektory słoneczne umożliwiają wytwarzanie energii cieplnej, dzięki której możliwe jest podgrzewanie użytkowej ciepłej wody. Poza tym, mają zastosowanie dla instalacji centralnego ogrzewania. Dzięki panelom fotowoltaicznym udaje się zamienić energię słoneczną w elektryczną, możliwą do przetwarzania przy maksymalnym napięciu na poziomie 230 V. Dzięki wytworzonej energii elektrycznej oczywiście możliwe jest działanie różnych urządzeń domowych.

Opisywane panele różnią się w kwestii tego, kiedy osiągają największą efektywność, albowiem fotowoltaiczne uzyskują ją zimą, tymczasem kolektory słoneczne latem. W pierwszych panelach w okresie letnim może dojść do spadku napięcia oraz mocy z powodu wystąpienia drgań w sieci krystalicznej ogniw fotowoltaicznych. Zimą kolektory słoneczne mogą być stosowane wyłącznie w celu dogrzania wody. Na podstawie tej wiedzy, należy zdecydować, który rodzaj panelu będzie lepszym rozwiązaniem w konkretnym przypadku.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »