Komentarze

Panele fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?

Kolektory słoneczne przekształcają energię słoneczną w ciepło, natomiast panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd. Ogniwa pogrupowane są w panele, z których każde pojedyncze ogniwo daje zaledwie 0,5V. Dzięki połączeniu szeregowemu można uzyskać wartości znacznie wyższe, a powstały w ten sposób prąd wykorzystać do zasilania urządzeń domowych. Można go też gromadzić w akumulatorach lub przekazywać do sieci elektroenergetycznej. Panele dają prąd stały, natomiast do użytku domowego niezbędny jest prąd przemienny. Do przekształcenia prądy niezbędne jest zastosowanie inwertera lub falownika. Jak wiadomo akumulatory nie są trwałe, dlatego prąd z paneli najbardziej opłaca się przekształcać na przemienny i na bieżąco zużywać.

Działanie paneli fotowoltaicznych jest ściśle uzależnione od słońca. Ilość pozyskiwanej energii jest różna w zależności od pory roku oraz natężenia promieniowania słonecznego. W miesiącach zimowych ilość pozyskiwanego prądu jest naprawdę niewielka, lecz warto pamiętać, że instalacja tego typu jest niewrażliwa na niskie temperatury, dlatego pracuje bez przerw również podczas mrozów. 

Standardowa instalacja fotowoltaiczna składa się z ogniw fotowoltaicznych, falownika, który przetwarza prąd stały na przemienny, przewodów elektrycznych oraz aparatury zabezpieczającej. Taka instalacja jest połączona z siecią energetyczną na stałe. Dużych strat energii można uniknąć zwiększając przekrój przewodów, którymi prąd dociera do domowej sieci. Panele fotowoltaiczne świetnie sprawdzają się jako zasilanie dla klimatyzatorów, które jak wiadomo najciężej pracują latem. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »