Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Panele fotowoltaiczne – co warto o nich wiedzieć?
- Szczegóły
- Kategoria: Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne przekształcają energię słoneczną w ciepło, natomiast panele fotowoltaiczne przekształcają energię słoneczną w prąd. Ogniwa pogrupowane są w panele, z których każde pojedyncze ogniwo daje zaledwie 0,5V. Dzięki połączeniu szeregowemu można uzyskać wartości znacznie wyższe, a powstały w ten sposób prąd wykorzystać do zasilania urządzeń domowych. Można go też gromadzić w akumulatorach lub przekazywać do sieci elektroenergetycznej. Panele dają prąd stały, natomiast do użytku domowego niezbędny jest prąd przemienny. Do przekształcenia prądy niezbędne jest zastosowanie inwertera lub falownika. Jak wiadomo akumulatory nie są trwałe, dlatego prąd z paneli najbardziej opłaca się przekształcać na przemienny i na bieżąco zużywać.
Działanie paneli fotowoltaicznych jest ściśle uzależnione od słońca. Ilość pozyskiwanej energii jest różna w zależności od pory roku oraz natężenia promieniowania słonecznego. W miesiącach zimowych ilość pozyskiwanego prądu jest naprawdę niewielka, lecz warto pamiętać, że instalacja tego typu jest niewrażliwa na niskie temperatury, dlatego pracuje bez przerw również podczas mrozów.
Standardowa instalacja fotowoltaiczna składa się z ogniw fotowoltaicznych, falownika, który przetwarza prąd stały na przemienny, przewodów elektrycznych oraz aparatury zabezpieczającej. Taka instalacja jest połączona z siecią energetyczną na stałe. Dużych strat energii można uniknąć zwiększając przekrój przewodów, którymi prąd dociera do domowej sieci. Panele fotowoltaiczne świetnie sprawdzają się jako zasilanie dla klimatyzatorów, które jak wiadomo najciężej pracują latem.