Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Od czego zależy efektywność kolektorów słonecznych?
- Szczegóły
- Kategoria: Kolektory słoneczne
Skuteczność paneli słonecznych jest uzależniona od wielu czynników, ale jednym z najbardziej istotnych jest z pewnością system sterowania. W przypadku systemów solarnych sterowanie opiera się przede wszystkim na kontrolowaniu temperatury wody, która znajduje się w zasobniku oraz temperatury płynu, znajdującego się na wylocie z kolektorów. Jeśli temperatura płynu jest wyższa niż wody, to dochodzi do uruchomienia pompy obiegowej, która inicjuje krążenia płynu przez zasobnik solarny i kolektory. W tym wypadku bardzo ważne jest to, aby w precyzyjny sposób ustalić różnicę temperatur, przy której dochodzi do włączenia pompy obiegowej.
Najczęściej stosowane jest ustawienie standardowe, wynoszące 6 stC. W warunkach zimowych temperatura kolektorów bardzo rzadko jest wyższa niż wymagana w instalacji, stąd też dzięki zmianie nastawy sterownika o jeden stopień, można zwiększyć skuteczność kolektorów. Wato więc obniżyć wspomnianą różnicę temperatur, w wyniku której dochodzi do uruchomienia pompy obiegowej.
Warto jednak pamiętać i jednej ważnej kwestii. Przed dotarciem płynu z kolektora do wężownicy, musi on przepłynąć przez rury, dlatego w wyniku strat ciepła dochodzi do obniżenia jego temperatury. Nie można więc dopuścić do tego, aby płyn, który dociera do wężownicy, miał niższą temperaturę niż woda znajdująca się w zbiorniku, bo wówczas zamiast ją ogrzać, będzie ją dodatkowo schładzał. Niewielka różnica temperatur powoduje zmniejszenie mocy przekazywania ciepła, stąd też kwestia wydajności zawsze zależ od długości rurociągu, jego zabezpieczenia i energochłonności napędu pompy obiegowej.