Komentarze

Od czego zależy efektywność kolektorów słonecznych?

Skuteczność paneli słonecznych jest uzależniona od wielu czynników, ale jednym z najbardziej istotnych jest z pewnością system sterowania. W przypadku systemów solarnych sterowanie opiera się przede wszystkim na kontrolowaniu temperatury wody, która znajduje się w zasobniku oraz temperatury płynu, znajdującego się na wylocie z kolektorów. Jeśli temperatura płynu jest wyższa niż wody, to dochodzi do uruchomienia pompy obiegowej, która inicjuje krążenia płynu przez zasobnik solarny i kolektory. W tym wypadku bardzo ważne jest to, aby w precyzyjny sposób ustalić różnicę temperatur, przy której dochodzi do włączenia pompy obiegowej.

Najczęściej stosowane jest ustawienie standardowe, wynoszące 6 stC. W warunkach zimowych temperatura kolektorów bardzo rzadko jest wyższa niż wymagana w instalacji, stąd też dzięki zmianie nastawy sterownika o jeden stopień, można zwiększyć skuteczność kolektorów. Wato więc obniżyć wspomnianą różnicę temperatur, w wyniku której dochodzi do uruchomienia pompy obiegowej.

Warto jednak pamiętać i jednej ważnej kwestii. Przed dotarciem płynu z kolektora do wężownicy, musi on przepłynąć przez rury, dlatego w wyniku strat ciepła dochodzi do obniżenia jego temperatury. Nie można więc dopuścić do tego, aby płyn, który dociera do wężownicy, miał niższą temperaturę niż woda znajdująca się w zbiorniku, bo wówczas zamiast ją ogrzać, będzie ją dodatkowo schładzał. Niewielka różnica temperatur powoduje zmniejszenie mocy przekazywania ciepła, stąd też kwestia wydajności zawsze zależ od długości rurociągu, jego zabezpieczenia i energochłonności napędu pompy obiegowej. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »