Komentarze

Panele fotowoltaiczne z pompą ciepła

Montaż pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną przynosi korzyści wyłącznie w sytuacji, gdy pompa ciepła służy również do przygotowywania ciepłej wody użytkowej i do centralnego ogrzewania. Pompa ciepła razem ze wspomnianą instalacją to instalacja hybrydowa. Bardzo ważne w tym rozwiązaniu jest to, aby w czasie pracy instalacji doszło do wykorzystania rocznej energii elektrycznej, jaka produkowana jest przez panele fotowoltaiczne. Jednocześnie należy dbać o to, aby pompa ciepła pracowała automatycznie i bezawaryjnie. 

Współczesne instalacje fotowoltaiczne pracują w systemie on-grid, czyli po połączeniu do sieci elektrycznej. Wykorzystują one również net metering ze współczynnikiem odpustu. Dzięki temu, gdy latem pojawią się nadwyżki energii, to są one oddawane do sieci elektrycznej, natomiast zimą są z niej odbierane. Zapewnienie tak optymalnej współpracy instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła świetnie sprawdza się budynkach wielorodzinnych. Z tego właśnie względu instalacje hybrydowe zyskują coraz większa popularność. Niewątpliwie do ich największych zalet trzeba zaliczyć brak zanieczyszczenia powietrza. 

Instalacja hybrydowa pozwala skutecznie obniżyć koszty eksploatacyjne. Niestety koszty wykonania takiej inwestycji są nadal bardzo wysokie. Na szczęście istnieje możliwość skorzystania z różnego rodzaju dotacji, związanych z realizacją inwestycji ekologicznych. Fotowoltaika jest odnawialnym źródłem energii, a panele fotowoltaiczne wytwarzają prąd stały. Stąd też konieczne jest zastosowanie falownika, który zamienia prąd stały w zmienny. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »