Komentarze

Kolektory słoneczne a instalacja grzewcza

Przed podjęciem decyzji o montażu kolektorów słonecznych, warto sprawdzić, czy będą one prawidłowo pracować z instalacją grzewczą. W budownictwie jednorodzinnym ciepło do instalacji grzewczych najczęściej dostarczane jest z kotłów gazowych bądź kotłów na paliwo stałe. Kolektory słoneczne, po włączeniu do instalacji, sprawiają, że wytwarzanie ciepła staje się bardziej ekologiczne, a także znacznie wygodniejsze. Planując montaż kolektorów należy najpierw zastanowić się, ile ich zamontować. W przypadku, gdy mają one służyć wyłącznie do pogrzewania wody dla przeciętnej rodziny, to wystarczą dwa lub trzy kolektory, grupa solarna, zasobnik oraz sterownik.

Oprócz wspomnianych elementów należy także liczyć się z kosztem montażu i uruchomienia systemu. W Polsce słońce grzeje najmocniej od marca do października, przy czym najbardziej intensywnie jedynie od czerwca do września. Nietrudno więc zauważyć, że kolektory są najbardziej wydajne poza sezonem grzewczym. Z tego właśnie względu najlepiej nadają się do podgrzewania wody do codziennego użytku, dlatego do tego są najczęściej wykorzystywane. 

W naszych warunkach klimatycznych wykorzystywanie kolektorów do ogrzewania domu jest rzadko stosowane. Wówczas z kolektorów pobiera się nawet 1000 kWh energii na każdy metr kwadratowych ich powierzchni. Z dobrych instancji, służących wyłącznie do podgrzewania wody, pobór energii to zaledwie połowa tej ilości. Z tego właśnie względu kolektory współpracują wydajnie wyłącznie z instalacją grzewczą niskotemperaturową, np. z ogrzewaniem podłogowym. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »