Komentarze

Zasada działania kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne to instalacja, dzięki której można znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne niezbędne do ogrzania wody – latem zmniejsza się ono o 100%, natomiast w skali roku o 60%. Urządzenia te przekształcają promieniowanie słoneczne w ciepło, a ich zasada działania jest bardzo prosta. Przede wszystkim pobierają one energię zarówno z promieniowanie bezpośredniego, jak i rozproszonego oraz odbitego, po czym przekazują ją do podłączonej instalacji grzewczej. Promienie słoneczne trafiają do absorbera, który je pochłania, a następnie przekształca w ciepło. 

Absorber powoduje ogrzanie czynnika grzewczego – czynnikiem tym może być niezamarzający płyn lub woda. Następnie czynnik przepływa przez kolektor i stamtąd trafia do zasobnika. W zasobniku zgromadzona jest woda użytkowa, która odbiera ciepło od czynnika grzewczego, który automatycznie ulega schłodzeniu i powraca do kolektora. Jest to maksymalnie uproszczone wyjaśnienie zasady działania kolektorów, choć oczywiście trzeba też pamiętać o czynnikach, które bezpośrednio oddziałują na pracę kolektorów. 

Jednym z najważniejszych czynników jest ustawienie względem stron świata – oczywiście największą wydajność ma instalacja zwrócona w stronę południową. W przypadku, gdy budynek jest położony względem stron świata niekorzystnie, można zdecydować się na kolektory modułowe, która są w stanie absorbować promieniowanie słoneczne bez względu na kąt jego padania. Najlepszym miejsce do montażu kolektorów jest teren nasłoneczniony – znakomicie nadaje się do tego dachu budynku. 

 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »