Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Zasada działania kolektorów słonecznych
- Szczegóły
- Kategoria: Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne to instalacja, dzięki której można znacząco zmniejszyć zapotrzebowanie energetyczne niezbędne do ogrzania wody – latem zmniejsza się ono o 100%, natomiast w skali roku o 60%. Urządzenia te przekształcają promieniowanie słoneczne w ciepło, a ich zasada działania jest bardzo prosta. Przede wszystkim pobierają one energię zarówno z promieniowanie bezpośredniego, jak i rozproszonego oraz odbitego, po czym przekazują ją do podłączonej instalacji grzewczej. Promienie słoneczne trafiają do absorbera, który je pochłania, a następnie przekształca w ciepło.
Absorber powoduje ogrzanie czynnika grzewczego – czynnikiem tym może być niezamarzający płyn lub woda. Następnie czynnik przepływa przez kolektor i stamtąd trafia do zasobnika. W zasobniku zgromadzona jest woda użytkowa, która odbiera ciepło od czynnika grzewczego, który automatycznie ulega schłodzeniu i powraca do kolektora. Jest to maksymalnie uproszczone wyjaśnienie zasady działania kolektorów, choć oczywiście trzeba też pamiętać o czynnikach, które bezpośrednio oddziałują na pracę kolektorów.
Jednym z najważniejszych czynników jest ustawienie względem stron świata – oczywiście największą wydajność ma instalacja zwrócona w stronę południową. W przypadku, gdy budynek jest położony względem stron świata niekorzystnie, można zdecydować się na kolektory modułowe, która są w stanie absorbować promieniowanie słoneczne bez względu na kąt jego padania. Najlepszym miejsce do montażu kolektorów jest teren nasłoneczniony – znakomicie nadaje się do tego dachu budynku.