Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Kolektory słoneczne – rodzaje
- Szczegóły
- Kategoria: Kolektory słoneczne
W Polsce kolektory słoneczne są wykorzystywane przede wszystkim do ogrzewania wody użytkowej oraz do podgrzewania wody w przydomowych basenach. Jest to związane przede wszystkim z uwarunkowaniami ekonomicznymi oraz klimatycznymi. Wystarczą 2 bądź 3 kolektory o powierzchni 2 metrów kwadratowych, aby ogrzać wodę dla 4 osób, zakładając, że zużywają łącznie 200 litrów na dobę. Jesienią oraz wiosną woda będzie tylko wstępnie podgrzana przez kolektory. Zimą nie ma zbyt wiele słońca, dlatego nawet najbardziej kosztowny i rozbudowany system nie zapewni dość energii, aby ogrzać dom.
Latem nadmiernie rozbudowana instalacja może stanowić kłopot, ponieważ kolektory mogą się przegrzewać. Z tego właśnie względu instalacje kolektorów są tak zaprojektowane, aby zaspokajały nie więcej niż 50-60% rocznego zapotrzebowania na podgrzewanie wody użytkowej. W sprzedaży dostępne są przede wszystkim solary płaskie oraz rurowe, nazywane także próżniowymi. Różnią się między sposobem izolacji cieplnej oraz kształtem absrobera – jest to element odpowiadający za pochłanianie promieniowanie słonecznego.
W płaskich kolektorach rolę absorbera pełni płyta metalowa, zwykle miedziana, która jest pokryta specjalnymi powłokami, pozwalającymi zwiększyć pochłanianie promieni. Do absorbera od dołu przylegają rurki, przez które płynie z absorbera ogrzany płyn. Transportuje on ciepło do wężownicy, która znajduje się w zasobniku wody. W przypadku rurowych kolektorów próżniowych absorber jest umiejscowiony w zespołach szklanych rur próżniowych.