Komentarze

Kolektory słoneczne – rodzaje

W Polsce kolektory słoneczne są wykorzystywane przede wszystkim do ogrzewania wody użytkowej oraz do podgrzewania wody w przydomowych basenach. Jest to związane przede wszystkim z uwarunkowaniami ekonomicznymi oraz klimatycznymi. Wystarczą 2 bądź 3 kolektory o powierzchni 2 metrów kwadratowych, aby ogrzać wodę dla 4 osób, zakładając, że zużywają łącznie 200 litrów na dobę. Jesienią oraz wiosną woda będzie tylko wstępnie podgrzana przez kolektory. Zimą nie ma zbyt wiele słońca, dlatego nawet najbardziej kosztowny i rozbudowany system nie zapewni dość energii, aby ogrzać dom.

Latem nadmiernie rozbudowana instalacja może stanowić kłopot, ponieważ kolektory mogą się przegrzewać. Z tego właśnie względu instalacje kolektorów są tak zaprojektowane, aby zaspokajały nie więcej niż 50-60% rocznego zapotrzebowania na podgrzewanie wody użytkowej. W sprzedaży dostępne są przede wszystkim solary płaskie oraz rurowe, nazywane także próżniowymi. Różnią się między sposobem izolacji cieplnej oraz kształtem absrobera – jest to element odpowiadający za pochłanianie promieniowanie słonecznego.  

W płaskich kolektorach rolę absorbera pełni płyta metalowa, zwykle miedziana, która jest pokryta specjalnymi powłokami, pozwalającymi zwiększyć pochłanianie promieni. Do absorbera od dołu przylegają rurki, przez które płynie z absorbera ogrzany płyn. Transportuje on ciepło do wężownicy, która znajduje się w zasobniku wody. W przypadku rurowych kolektorów próżniowych absorber jest umiejscowiony w zespołach szklanych rur próżniowych.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »