Komentarze

Trwałość kolektorów słonecznych

Kolektory słoneczne to ekologiczne rozwiązanie, dzięki któremu można znacząco obniżyć koszty związane z eksploatacją budynku mieszkalnego czy gospodarczego. Są one bardzo popularne zwłaszcza na południu Europy, ale w naszej strefie klimatycznej także mogą przynosić spore oszczędności. Jednak, aby tak było, trzeba o nie odpowiednio dbać. Zdecydowanie najmniej kosztownym rozwiązaniem są kolektory słoneczne płaskie, które składają się z:

•izolacji, najczęściej z wełny mineralnej,

•absorbera, który pochłania promieniowanie słoneczne oraz przetwarza je w energię – zwykle zrobiony jest z czarnej miedzi, którą pokrywa się selektywną powłoką,

•wymiennika ciepła – dokonuje wymiany energii między poszczególnymi substancjami,

•przezroczystego pokrycia, które najczęściej jest wykonywane ze strukturalnego szkła.

Według szacunków producentów trwałość kolektora płaskiego wynosi 20-25 lat – wymagają tego przepisy. Jeszcze pod koniec XX wieku szacowany wiek eksploatacji wynosił 13-18 lat. Na szczęście technika poszła do przodu i obecnie zamiast matowiejących tworzyw stosowane są wytrzymałe szkła solarne. 

W sprzedaży dostępne są także kolektory próżniowe, które są bardziej zaawansowane technologicznie od płaskich, ale mniej odporne m.in. na gradobicia. Na pewno na trwałość kolektorów słonecznych ma rodzaj pokrycia. Zdecydowanie największą trwałością wyróżnia się tzw. czarny chrom. Aby wydłużyć czas działania kolektorów należy pamiętać o systematycznym rozmrażaniu oraz przeglądach. 

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »