Komentarze

Systemy solarne – do czego można je wykorzystać?

Kolektory słoneczne, nazywane także solarami lub kolektorami ciepła, to urządzenia, które zmieniają energię słoneczną w energię cieplną. Kolektory to najważniejszy element instalacji solarnej. Są zbudowane z następujących części:

absorbera pochłaniającego energię słoneczną i przetwarzającego ją na ciepło,

wymiennika ciepła,

izolacji,

pompy cyrkulacyjnej,

automatyki sterującej.

Kolektory są najczęściej wykorzystywane do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dzięki nim wo kresie letnim można skutecznie zaspokoić potrzeby całej rodziny na ciepła wodę. 

Za pomocą kolektorów słonecznych można również wykorzystywać promieniowanie słoneczne do ogrzewania domu. Służą do tego solary wodne, czyli słoneczne ekrany podgrzewające wodę, które efektywnie wspomagają domową instalację grzewczą. W skali roku zysk roczny jest największy w przypadku stosowania ogrzewania niskotemperaturowego, np. podłogowego. Takie rozwiązanie sprawdza się wyłącznie w budynkach dobrze izolowanych. 

Ciepło pochodzące z kolektorów słonecznych wykorzystywane jest również w tych zakładach przemysłowych, w których zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo duże. Dzięki temu można obniżyć koszty pozyskania energii cieplnej. Systemy solarne nadają się także do napędzania urządzeń klimatyzacyjnych. Ciepło słoneczne jest wówczas używane w specjalnych chłodziarkach absorpcyjnych. Nowoczesne kolektory słoneczne, w tym m.in. paraboliczne, służą również do wytwarzania prądu elektrycznego.  

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »