Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Systemy solarne – do czego można je wykorzystać?
- Szczegóły
- Kategoria: Kolektory słoneczne
Kolektory słoneczne, nazywane także solarami lub kolektorami ciepła, to urządzenia, które zmieniają energię słoneczną w energię cieplną. Kolektory to najważniejszy element instalacji solarnej. Są zbudowane z następujących części:
absorbera pochłaniającego energię słoneczną i przetwarzającego ją na ciepło,
wymiennika ciepła,
izolacji,
pompy cyrkulacyjnej,
automatyki sterującej.
Kolektory są najczęściej wykorzystywane do przygotowywania ciepłej wody użytkowej. Dzięki nim wo kresie letnim można skutecznie zaspokoić potrzeby całej rodziny na ciepła wodę.
Za pomocą kolektorów słonecznych można również wykorzystywać promieniowanie słoneczne do ogrzewania domu. Służą do tego solary wodne, czyli słoneczne ekrany podgrzewające wodę, które efektywnie wspomagają domową instalację grzewczą. W skali roku zysk roczny jest największy w przypadku stosowania ogrzewania niskotemperaturowego, np. podłogowego. Takie rozwiązanie sprawdza się wyłącznie w budynkach dobrze izolowanych.
Ciepło pochodzące z kolektorów słonecznych wykorzystywane jest również w tych zakładach przemysłowych, w których zapotrzebowanie na ciepło jest bardzo duże. Dzięki temu można obniżyć koszty pozyskania energii cieplnej. Systemy solarne nadają się także do napędzania urządzeń klimatyzacyjnych. Ciepło słoneczne jest wówczas używane w specjalnych chłodziarkach absorpcyjnych. Nowoczesne kolektory słoneczne, w tym m.in. paraboliczne, służą również do wytwarzania prądu elektrycznego.