Komentarze

Kolektory słoneczne na lato

Kolektory słoneczne służą do konwertowania energii słonecznej w energię cieplną, która jest najczęściej wykorzystywana na ogrzanie wody w gospodarstwach jednorodzinnych. Odpowiednio zaprojektowany system solarów pozwala zaspokoić ok 60% rocznego zapotrzebowania ciepłej wody przez odbiorców indywidualnych. W lecie ta wartość wynosi 100%, ze względu na duże nasłonecznienie. Dzięki temu wydatki na energię elektryczną potrzebną do nagrzania wody spadają niemal do zera. Wykorzystywana jest wtedy energia pochodząca z promieniowania bezpośredniego, jak również z rozproszonego oraz odbitego. Kolektory słoneczne mogą być również wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń, ale w naszym klimacie nie ma tyle dni słonecznych w okresie zimowym, aby udało się pozyskać tyle ciepła. Jest to możliwe do osiągnięcia zastosowaniu solarów wodnych  i ogrzewaniu podłogowym. Jednak nie będzie tak efektywne, jak inne sposoby ogrzewania budynków. Decydując się na zamontowanie kolektorów solarnych, warto sprawdzić, w jaki sposób zorientowany jest dom i dach, na którym najczęściej są montowane. Najbardziej wydajna jest strona południowa, ale nie zawsze udaje trafić na tak korzystne rozwiązanie. Jeżeli budynek jest posadowiony niekorzystnie, warto zainwestować w kolektory modułowe, które absorbują promieniowanie, bez względu jaki będzie kąt padania promieni słonecznych. Solary użytkowane są także do obsługi klimatyzatorów, ciepło jest wtedy potrzebne do działania chłodziarek absorbcyjnych. Energia słoneczna to energia odnawialna, tak bardzo potrzebna, ze względu na kończące się powoli zasoby kopalin użytecznych.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »