Komentarze

Ciepła woda ze słońca

Decydując się na montaż kolektorów słonecznych, należy wziąć pod uwagę ogólne potrzeby domowników. Powinny zapewnić zapotrzebowanie na ciepło i nie generowały nadwyżek. Trzeba dokonać dokładnych obliczeń, aby nie przewymiarować, ponieważ cena instalacji jest wysoka, dlatego niepotrzebne są dodatkowe koszty. Ponieważ każdy z dostawców powołuje się na inne parametry. W związku z tym należy wybrać najkorzystniejszy dla siebie i sprawdzić jakie urządzenia dostępne na rynku realizują to zapotrzebowanie. Trzeba wziąć pod uwagę powierzchnię kolektorów, pojemność zasobników oraz możliwości finansowe.

 

Najlepszym rozwiązaniem są kolektory, które mogą zapewnić od 50 do 70% całego rocznego zapotrzebowania na ciepło, używane do podgrzania wody. Jednocześnie należy wziąć pod uwagę okres letni, gdzie to zapotrzebowanie powinno być realizowane w 100%. Dlatego powinno się przyjąć kolejność działania:

dokonanie obliczeń związanych z pojemnością zasobnika na ciepłą wodę,

wstępne ustalenie powierzchni kolektorów,

znalezienie najlepszego miejsca, na usytuowanie oraz ustalenie odpowiedniego kąta nachylenia powierzchni absrobera,

dostosowanie liczby kolektorów do dostępnej powierzchni,

skompletowanie pozostałych elementów usprawniających działanie systemu.

 

Obecnie przyjmuje się, że do podgrzania ciepłej wody powierzchnia kolektorów powinna wahać się od 1 do 1,5 m2 na jednego mieszkańca. Natomiast jeśli cała instalacja ma służyć również do podgrzewania domu to na 1 m2 budynku należałoby założyć od 0,3 do 0,5m2 kolektora.

Dodaj komentarz


Jakie drewno na więźbę?

drewno dachowe

Więźby typowych domów jednorodzinnych konstruuje się z drewna klasy K 27. Oznacza to drzewo: bez zgnilizny, sinizny (nalotu spowodowanego grzybami) i wypadających sęków.

więcej »

Kiedy zmieniać płyn solarny?

solar

Typowy płyn solarny na bazie glikolu trzeba wymienić najczęściej po pierwszym roku eksploatacji, a następne wymiany zalecane się już co 5 lat. Jakość płynu ma wpływ na trwałość instalacji.

więcej »

Koszt budowy dachu

koszt budowy dachu - kalkulator

W przypadku dachu na całokształt kosztów budowy składa się nie tylko cena pokrycia dachowego, ale także więźby i materiałów izolacyjnych (folie wstępnego krycia, ocieplenie) a także licznych akcesoriów.

więcej »

Rodzaje dachów

roof

Nierzadko pojawiają się wątpliwości, co do kwestii, jaki powinien być jego kształt – płaski, stromy, mansardowy czy może naczółkowy? I jak od jego rodzaju zależeć będzie cena?

więcej »