Komentarze
-
Rynny drewniane
07.12.2014 11:44Moim zdaniem ten typ rynien to idealne wykończenie dachów pokrytych gontem. -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
27.10.2014 08:33Jak dla mnie bardzo ładnie prezentuje się sklejka podbitkowa od Sklejka-Eko. I jeszcze można u ... -
Wykończenie okapu
10.07.2014 09:33Efektownie prezentuje się również drewniana sklejka -
Podbitka dachowa - pcv czy drewno?
13.06.2014 13:25Fajną opcją na podbitkę dachową jest drewniana eko-sklejka strukturyzowana -
Rolety na kolektory słoneczne
05.08.2013 11:28Google?
Najczęściej czytacie
Do czego służą kolektory słoneczne?
- Szczegóły
- Kategoria: Kolektory słoneczne
Posiadacze domków wolno stojących coraz częściej są zainteresowanie pozyskiwaniem energii z alternatywnych źródeł. W związku z tym rośnie zainteresowanie kolektorami słonecznymi, gdzie energia słoneczna zamieniana jest w ciepło służące do podgrzewania wody, a nawet pomieszczeń. Jeżeli uda się w tym przypadku zastąpić energię elektryczną to oszczędności w skali roku będą bardzo duże. W związku z tym na terenie Polski istnieje już ponad 300 tys. m2 kolektorów słonecznych. Głównie występują kolektory płaskie, cieczowe. Jest to układ cienkich rurek wypełnionych cieczą, a całość zamknięta jest pojemniku, którego zadaniem jest ochrona przed uszkodzeniami. Sprawność kolektora jest uzależniona od jakości materiałów z jakich został wykonany. Urządzenia dobrej klasy pozwalają zapewnić ciepłą wodę nawet w pochmurne dni i w okresie zimowym.
Kolektory słoneczne można użytkować do ogrzewania pomieszczeń. Wykorzystuje się do tego solary wodne, które oprócz podgrzewania wody bieżącej mogą efektywnie współpracować z domową instalacją grzewczą. Najlepiej sprawdzają się w zastosowaniu do ogrzewania wykorzystującego niskie temperatury np. podłogowego. Należy również pamiętać, żeby izolacja budynku była wykonana bardzo dokładnie i szczelnie.
Niezwykle ważna jest lokalizacja solarów. Najbardziej efektywna jest strona południowa, ale nie zawsze jest taka możliwość. W niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w kolektory modułowe, które pochłaniają promieniowanie, bez względu na kąt padania promieni słonecznych.